Võluriomadustega looja

Ilus on uskuda, et kaunis ehe, mis on valmistatud konkreetsele inimesele tema soovidest ja olemusest lähtudes, kannab endas erilist väge ja jõudu. Seda usku aitab veelgi kinnitada kindel teadmine, et see ehe on loodud armastusega, selles on saare ilu, kannatlikkust ja sisemist energiat. Looja annab ehtele vormi ja jõu; kandja paneb selle elama.

Foto: Erakogu

Hiiumaal sündinud ja kasvanud Kaia Saarna on vaikselt, kuid sihikindlalt loonud oma ehtemaailma, mida ta aina julgemalt ka teistega jagada soovib. Kes vähegi moe- ja ilumaailmas ringi uidanud, on kindlasti märganud imelisi nektariinikividest (jah, päris nektariinikividest!) valmistatud ehteid moe- ja linnapildis ning viimati ka presidendi kätlemistseremoonial. Eesti on andekate inimeste maa, kuid mitte kõik ei suuda ennast teha märgatavaks. Originaalsus loeb rohkem kui kuld ja kard. Oskus teha lihtsatest asjadest kunsti on oskus omaette – enamus meist viskab nektariinikivid lihtsalt prügikasti.

Kaia tee ehtekunstini oli ühelt poolt teadlik sihipärane liikumine, kuid jättis samas ruumi kindla väljundi kujunemiseks. Juba väikese tüdrukuna lummas teda pliiatsite ja värvide-pintslite mitmekülgne maailm ning meelsasti jagas ta seda ka sõbrannadega, korraldades oma toas lausa näitusi. Innustust kunstiga edasi tegeleda andsid Kaiale ka tema vanemad ning koolis käies kujunes neiul kindel veendumus, et oma oleviku ja tuleviku seob ta just selle valdkonnaga.

Põhikoolis osales Kaia Kärdla Kultuurikeskuse kunstiringis, mille juhendaja on öelnud, et tüdrukus oli meeletu tahe midagi luua, andekus ja oskus käia ringi avatud silmadega, kuid samas on ta ka kohati väga enesekriitiline. Samuti tõi juhendaja esile Kaia vastupidavuse ja tööjõu: kui paljud kunstiharrastajad väsisid ja lahkusid puhkepausile või pöörasid oma tähelepanu muule tegevusele, siis Kaia keskendus endiselt tööle. Võimalik, et see kannatlikkus ja jõud tulenesid suurest tahtest ja kiindumusest oma ideesse, mis vajas kannatamatult realiseerimist. Nõudlikkus enda suhtes kannustas samuti edasi tegutsema.

Usk oma võimetesse kujunes ajaga. Pärast põhikooli asus Kaia õppima Tallinna Pelgulinna gümnaasiumi kunstiklassi. See polnud sugugi juhuslik valik, sest tulevikueesmärgiks oli kindlasti Kunstiakadeemias õpinguid jätkata. Kuigi Kaia teadis kindlalt, et tahab tegeleda just kunstiga ja EKAs, selgus eriala alles kohapeal. Teiste ahvatlevate variantide kõrval tõusis esiplaanile ehtekunst. See valik võis tuleneda Kaia kunstnikuhinge põimumisest praktilise meelega: soovist teha kompromiss nende kahe erineva poole vahel. Ehtekunst võimaldab anda fantaasiale praktilise väljundi – loodavad esemed võivad olla lihtsalt imetlemiseks, kuid samas ka väga praktiliseks kasutamiseks-kandmiseks.

 

Kaia on öelnud, et idee võib olla hea, kuid alati tuleb mõelda, kuidas seda realiseerida. Valminud ehe ei pruugi olla täpselt samasugune, nagu ta oli ideena. Loomise protsessi võlu ongi kujunemine ja vahel ka muutumine. Kuid soovides oma mõtet võimalikult tõetruult realiseerida, on vaja arvestada katsetamise, arvutamise ja täpse mõõtmisega. Ehtekunstis on omal kohal ka füüsiline pingutus, sundasendid ja materjalide jonnakus, kuid need on vaid „hetkevalu“ ilusa eesmärgi nimel. Kaiat rõõmustab võimalus oma ideid teostada: idee muutub käega katsutavaks ja silmaga imetletavaks. Isiklikku rõõmu mitmekordistab tellimuse esitanud kliendi rahulolu.

Siidilaev ja GRAM

Kaia side oma kodusaarega on kahtlusteta väga tugev: Hiiumaa on kodu ja inspiratsioon. 2009. aasta lõpus lõi Kaia Kärdlasse firma Siidilaevad OÜ, kus on võimalik rahus emotsionaalselt turvalises keskkonnas loominguga tegeleda. Oma ruum ja aeg. Loodud ateljee on rõõmuks hiidlastele ja Hiiumaal pesitsevatele inimestele, sest see võimaldab neil saarelt lahkumata anda oma ehteid parandada või kohandada ning soovi korral ka eratellimusi esitada. Kaia nendib, et praegusel hetkel tellitakse ehteid pigem mandrilt, kuid see tendents on vaikselt muutumas.

Tallinnas tegutseb Kaia koos mitme teise kunstnikuga ehtekunstistuudios GRAM. Kui saar on mõnes mõttes muutunud n-ö akude laadimise ja omaette nokitsemise kohaks, siis Tallinn võimaldab hoida kontakti eratellimuste esitajatega ning hankida vajaminevaid materjale.

Vääriskivid ja nektariinid

Ehete valmistamiseks kasutab Kaia erinevaid väärismetalle, -kivisid ja messingit, kuid välistatud pole ka loodusest leitavad materjalid – kas või näiteks nektariinikivid, mis kombineerituna erinevate materjalidega moodustasid uuendusliku kollektsiooni.

Nektariiniehete lihtsus, kuid samas silmapaistvus äratas huvi moekunstnik Hanna Korsaris, kellega tehtavat koostööd hindab Kaia väga tiivustavaks kogemuseks. Moekunstniku looming sulas ühte Kaia omaga ning see tervik töötab siiani. Viimane suurem ühisprojekt leidis aset tänavu veebruaris, kui sisustussalongis Muster ärkasid talveunest eritellimusena valminud kleidid, kusjuures modellideks olid tellijad ise. Ka presidendi vastuvõtul võis näha Hanna kleite, mille ilu rõhutasid just Kaia loodud ehted.

 

Kaia sõnul peab ehtekunsti konkureerivas maailmas kõige suurema töö ise tegema: koolitustel käima, uusi ehteid looma, tellimustöid tegema, tutvusi sobitama, ennast reklaamima. Töökus ja innukus on asendamatud, kuid vähemtähtis pole ka õnn, mis viib kokku õigete inimestega. Kaia jaoks oli see inimene Hanna. Praeguseks võib öelda, et ühe kunstniku looming ei varjuta teise oma.

Vajab konkurentsi

Konkurentsi Kaia ei karda, vaid peab seda just vajalikuks, kuna see annab tõuke olema veel parem, töökam ja tublim. Oluline on leida see miski, mis eristab looja loomingut teiste omast. Kui valminud ehtes on hinge, armastust ja tunnet, tulevad ka õiged inimesed ja juhused, mis aitavad veel kõrgemale pürgida.

Kaia jääb siiski realistiks ja leiab, et ei piisa üksnes sellest, et mingi staatus on saavutatud ja kindel klientuur kujunemas. Arenguta muutub rahulolu tuhmiks. Kaial on plaan minna välismaale edasi õppima või oma oskusi mõne meistri käe all täiendada. Eesti ehtedisaini hariduse taset hindab ta heaks, kuid leiab, et tehnoloogiaid tuleks kindlasti mujalt juurde omandada. Nii viibis Kaia EKAs õppimise ajal aasta vahetusõpilasena Slovakkias ja käis pärast lõpetamist erialasel praktikal Saksamaal.

Lisaks ehtekunstile on Kaiale hingelähedane ka kujundamine ja fotograafia, mida ta saab edukalt kasutada oma ehete eksponeerimiseks-reklaamimiseks. Maalimine on hetkel tiheda töögraafiku tõttu tagaplaanile jäänud, kuid ta leiab siiski aega visanditeks ja tušijoonistusteks.

Ideest teostuseni

Kaia sõnul peaks loodud ehe kandjat täiendama, olema osa tervikust ja rõhutama just sellele isikule omaseid jooni. Võõrkehana mõjuv aksessuaar tapab terviku. Kindlale inimesele valmistatud ehe keskendub tema olemusele, annab aimu tema veendumustest, harjumustest ja elustiilist. Käsitööna valmivad ehted luuakse tellijale tema soovidest ja isiksusest lähtudes, kuid kunstnik annab alati kaasa ka osa endast – kas või oma head mõtted ja soovid.

Paraku pole autoriehte tellimine kõigile sugugi kättesaadav rõõm, kuid siinkohal tuleb lihtsalt mõelda, et kvaliteet pole odav ega tohikski seda olla. Lisaks on autoriehe jääv, seda saab pärandada põlvest põlve. Seega lisandub esteetilisele ilule ka emotsionaalne väärtus.

Kaia nendib, et autoriehete sihtgrupp on Eestis veel väike, kuid loodetavasti suurenev. Peamiselt tellitakse kõrvarõngaid ja sõrmuseid. Pean tunnistama, et Kaia koduleheküljel ringi seigeldes olen mitmeid kordi plaaninud saada rahakamaks kas või selleks, et oma praegune ehtekollektsioon suures osas välja vahetada. Eriti ahvatlev on, et inimene võib tellida ehte olemasolevast kollektsioonist, kuid võib ka koostöös kunstnikuga disainida täiesti uue ja omanäolise aksessuaari. Kaiale meeldib variant, kus alguses kliendil polegi ehk kindlat nägemust, milline soovitud ehe peaks täpselt välja nägema, kuid koos mõeldes ja arutledes hakkavad ideed sündima. Erinevad mõtted visandatakse paberile ja tehakse kõige hingelähedasem valik.

Tavaliselt jõuavad inimesed Kaiani kellegi soovitusel või jäid tema ehted kuskil lihtsalt silma. Kaia pildistab ise oma loomingut ning täiustab pidevalt oma kodulehte. Kunsti tuleb osata müüa.

Tellimuse esitamiseks tuleb kõigepealt Kaiaga telefoni või meili teel ühendust võtta ja kohtumine kokku leppida ning seejärel tulla ateljeesse Tallinnas või Kärdlas. Uue ehte valmistamine saab alguse inimese enda kavandist või kunstniku nägemusest, milline ehe võiks tellijale sobida. Seejärel tehakse kindlaks materjalid, ehte suurus jms. Tellimuse teostamine võtab keerukusest või perioodi aktiivsusest sõltuvalt aega nädal kuni kuu. Maksmine toimub tellimuse esitamisel materjalide eest ja hiljem ehte valmimisel.

Kaia iseloomustab oma ehteid sõnadega naiselik, unistav, õhuline, karge ja loomulik. Tundub, et samade sõnadega saab iseloomustada ka haldjalikku Kaiat ennast.

Kaia ehtekunstiga saad tutvust teha siit.

Lisa kommentaar