Maagiline leviala
Ehtekunstnik Darja Popolitova avas oma neljanda isikunäituse Vent Space projektiruumis (Vabaduse väljak 6/8, Tallinn, sissepääs Kunstihoone sisehoovist). Näitus spekuleerib spiritualismi, ühiskonna stereotüüpide ja internetikultuuri üle, leides nende kokkupuutepunkte ehetes ja taktiilsuses.
Darja Popolitova Eesti Kunstiakadeemia doktoriõpingute uurimuse eesmärk on mõista kuidas ehetega taktiilne interaktsioon mõjutab vaatajat läbi video meediumi. „Sel aastal leidsin lähenemise uues vlog-žanris kus inimesed oma Youtube kanalites viivad läbi maagilisi rituaale või jutustavad kuidas nendega juhtuvad paranormaalsed olukorrad. Arvan, et see on huvitav fenomen. Spiritualistide-vlogijate kaadris on stilistilisi elemente mis on iseloomulikud mitte ainult internetile, vaid ka iidsetele sakraalsetele tehnikatele“, — märgib autor. „Näituse ettevalmistuse ajal analüüsisin selliseid probleeme, milliseid mina saaksin lahendada oma kujuteldavas Youtube kanalis maagia abil. Vastus tuli seestpoolt — enda isiklikust kogemusest olles milleniaal, venekeelne ja naine Eestis. Toetasin oma maagilisi kavatsusi statistikaga mille leidsin mitmetest ametlikest uuringutest.“
Darja näituse aluseks olid statistika andmed: Eesti ühiskonna integratsiooni monitooring 2017, Euroopa tervise, vananemise ja tööjätu uuring 2013-2015 ning Soolise võrdõiguslikkuse monitooring 2016. Kunstnik tugineb järgmistele faktidele. Vaid natuke üle 10% teisest rahvusest elanikest suhtleb igapäevaselt eestikeelsete inimeste ja alla 10% eestlastest suhtleb igapäevaselt venekeelsete või teiste rahvuste esindajatega. Samuti enamik Eestis elavaid inimesi leiavad, et tüdrukuid ja poisse tuleks kasvatada erinevalt. Näiteks arvab 50% 15–19 aastastest vastajatest, et tüdrukute puhul tuleks kõige olulisema oskusena arendada söögitegemist. Lisaks, Eesti hiljutise uuringu koguvalimis ei olnud 74% eakatest ühtegi teist lähedast inimest, kellega oma muredest ja rõõmudest rääkida.
Kolm videoteost ja installatsioon loovad fiktiivse maailma, kus nõid Seraphita pakub lahendusi ühiskondlikele probleemidele „maagia“ abil. Konna naha ja juurte asemel kasutab ta aga ehted. Ehetest saab nõid-vloggeri atribuut, mille abil teostatakse rituaale. Näiteks aidatakse lahti saada seksismist, homofoobiast ja võõrkeelsetel rahvustel integreeruda või eakatel üksindusega hakkama saada.
Rituaalide elementideks on ehete, käte ja liitreaalsusega (eng. augmented reality) manipulatsioonid. Need taktiilsed ja performatiivsed tegevused annavad võimaluse fantaseerida alternatiivse oleviku üle: kuidas tunda end aktsepteerituna, leida head tööd ja sõpru homofoobses, ksenofoobses ning vananevas ühiskonnaruumis.
Näitus on tehtud koostöös Ando Naulaineni (video), Andres Nõlvaku (helikujundus) ning Johanna Ruukholmiga (graafiline kujundus).
Näitust saab külastada kuni 11. juulini 2020, iga päev kl 10-17.
Näituse raames viiakse läbi tasuta ennustamisi.
Kui soovite kunstniku poolt oma saatust teada saada, tulge galerii lahtiolekute aegadel.