Oma elu loomine

Märtsikuu on sel aastal olnud tavapärasest erinev, toonud endaga kaasa teadmatust ja ebakindlust, justkui andes märku, et vanaviisi enam jätkata ei saa. Siinkohal on asjakohane jagada lühikest ülevaadet märtsikuise Femme salongiõhtu külalise Merit Raju mõtetest.

merit_raju

Foto: Ruudu Rahumaru

Teadlikult elada vabalt ja metsikult on Meriti jaoks tema loomulik olemus. Etteantud raamidesse surumine mõjutab kindlasti meie heaolu ja tervist. Nii tõstatabki ta küsimuse, kuidas elada nii, et olla igas vanuses oma parimas vormis füüsiliselt, emotsionaalselt ja miks mitte ka finantsiliselt. Inspireerival kohtumisel kõneles ta isiklikest looduslähedastest elustiilivalikutest ja sellest, kuidas haarata elus oma tervise, tööalaste julgete valikute ja rahaliste ressursside ohjad enda kätte.

Endalt võiks küsida, kuidas saada energiat ilma kohvita, olla motiveeritud ilma ülemuseta, hoida tuju hallist taevast olenemata üleval ja tunda iga päev rõõmu väikestest asjadest? Kuidas kujundada võimalikult loomulik elukeskkond ja leida tee, mida astudes hing rõkkaks? Kuidas olla asukoha poolest, ajaliselt ja rahaliselt sõltumatum ning emotsionaalselt vaba? Kõik on suures osas meie endi kätes ja võimalused peituvad elus endas.

Ometigi kipume kinnistuma ja klammerduma asjadesse ning ideedesse. Elurõõmu tekkimiseks ja suurendamiseks on aga oluline elada hetkes.  Merit on püüdnud elada rohkem kastist välja ja aina rohkem kooskõlas enda sisemise rütmiga. Sellest lähtuvalt on ta teinud oma töövalikuid ja ehitanud üles oma isikliku elu. Praegu keskendub ta kirjutamisele (peatselt on ilmumas tema 7. raamat), ajakirja Hingele Pai juhtimisele ning erinevate kohtumiste korraldamisele. Kui püüda tema mitmekülgset tegutsemise pagasit üheselt nimetada, oleks sobivaim nimetus elustiili ettevõtja – tema elu, kire, missiooni ja töö vahel on võrdusmärgid.

Kohati võib tekkida küsimus, kuidas üks inimene jõuab kõike seda. Reaalsus on, et me kõik väsime, teadlik naine nagu Merit on samuti kogenud läbipõlemist, mis tulenes kõrgetest nõudmistest iseendale, panustamisest väljapoole ja enda ära unustamisest ajal, kui tema laps oli väike. Ta tunnistab, et oma ettevõtte loomine ei sobigi kõigile, sest sellega kaasnevad turundustegevused ja müük ei ole kõigile lihtsad ja mugavad teha. Kui aga millessegi uskuda, oma sisetunnet usaldada ja selle nimel tööd teha, siis on võimalik ka raskustega toime tulla. Ja taas kord… kõige olulisem on ennast märgata kõige selle juures. Omamoodi on ettevõtte loomine justkui lapse kasvatamine. Alguses on raskem, siis muutub tasapisi kergemaks ning ettetulevate kukkumistega on lihtsam toime tulla. Samuti peab Merit oluliseks tarkust endale tunnistada, millal on aeg oma mõtteid korrastada, plaane muuta ja vajaduse korral mõni tegevus või projekt lõpetada.

Aktiivne naine tunnistab, et iga muutus võib inimeses tekitada tunde, et ta ei saa hakkama. Mida see mõte tegelikult tähendab? Kui me olemuslikult ei armasta muutusi (eriti ootamatuid), siis mis aitab meil edasi liikuda? Eriti siis, kui me pole kindlad, et tundmatusse hüpates või kukkudes miski või keegi meid kinni püüab. Muudatustega kohanemist toetab selge visioon oma unistuste elust ja sisemisest usust, et me tegelikult juba elame seda.

Elu koosneb tehtud valikutest – millist toitu süüa, milliste inimestega end ümbritseda ning milliseid mõtteid teadlikult mõelda. Peale selle, et Merit korrastab regulaarselt oma mõtteid, on ta ka valiv ja teadlik tarbija, püüdes tuua oma toidulauale, kosmeetikakotti ja hügieenitoimingutesse võimalikult puhtaid tooteid. Miks mitte proovida muuhulgas ka ise näiteks deodoranti teha. Meie harjumused määravad suuresti meie elukvaliteedi. Mõned neist on ehk visad saama elu loomulikuks osaks, kuid tasapisi teadlikumalt tegutsedes jõuame sinna, kus meil on hea olla.

Kuidas hoida ennast nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt heas vormis? Naer on üks nendest vahvatest asjadest, mis aitab vabastada õnnehormoone ning siinkohal pole meie aju jaoks isegi oluline, kas see naerupahvakas on tõeline või teeseldud. Ka ohkamisel ja haigutamisel on võlujõud – alateadlik reaktsioon, et sügavamalt hingata. Kindlasti mõjuvad meile positiivselt ka tantsimine, seks, šokolaad, terav toit, tegevused, mille tulemust on näha ning trenn, eriti teistega koos. Mis vallandab sinus õnnehormoone? Milliste tegevuste kaudu jõuad endale lähemale? Kas sa võtad teadlikult enda jaoks aega, ka siis, kui kõik muu nõuab seda endale? See on praegusel ajal olulisem kui kunagi varem. Kui kõik meie ümber muutub nii kiiresti, on oluline enda keset hoida.

Puhtaid mõtteid ja olemist!

Meriti tegemistega saab end  kursis hoida Hingele Pai kodulehel.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar