Võta aega ja süvene

Kunstnik Marit Ilison, kelle jaoks on kontseptuaalne lähenemine inimtajuga seotud ainese käsitlemine esmane, avab sel neljapäeval, 20. aprillil Vaal galeriis näituse. Autori peas on käesoleva näituse idee küpsenud ja oma aega oodanud alates 2011. aastast.

Illison

Praegune aeg on kiirem ja ärevam kui kunagi varem. Kõik on kohe kättesaadav, kõik peab juhtuma siin ja praegu, samal ajal püsib tähelepanu ainult mõne sekundi. Me ootame pidevalt uut stimulatsiooni, mis tooks rohkem põnevust või hoopis leevendust. Ootame bussi, jõule, pensioniiga, lotovõitu, kohvi valmimist, eluarmastust, surma. Ootame, et miski muutuks, lõpeks, saabuks. Ootus võib kesta mõne hetke või pikki aastaid, see võib olla puhas nauding või aeglaselt näriv piin.

Tajupõhisel ja kohaspetsiifilisel näitusel „Ootamine” on pealtnäha trafaretne alguspunkt, kuid selle mõistmiseks peab peatuma, võtma aega ning vaatlema ja süvenema. See on kui meditatsiooniharjutus, mis tõmbab sujuvalt hetkesse, argimürast eemale, olema „siin ja praegu”. Tegelikult tekib teos iga vaatleja peas ja näituseelamus algab juba otsusest galeriisse minna.

„Minu jaoks on oluline leida ja esitleda lihtsaid elemente, millele tähenduse andmisel võib edastada väga sügavaid mõtteid ja tundeid. Olen sobivat ruumi näituse tegemiseks otsinud pikalt ning minu arvates sobitub see kohaspetsiifiline töö ideaalselt Vaal galerii keskkonda ja konteksti. Galerii asub südalinnast eemal ja see loob juba eos aja dimensioonis soodsad tingimused, galeriisse minekuks peab võtma aega ja näitust ei saa jooksu pealt kogeda. Samuti on käesolev näitus küpsenud ja oma aega oodanud alates 2011. aastast, nii on ka teos ise sõna otseses mõttes oodanud aega, mil avalikkuse ette tulla,” kommenteerib Marit Ilison.

Marit Ilison on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (MA) ja täiendanud end mitmel pool Euroopas. Ta on tegelenud nii moe-, kostüümi-, lava- kui ka näitusekujundustega ning teinud kohaspetsiifilisi installatsioone. Eestis on kunstnik tähelepanu pälvinud projektidega “Magada tahaks/Longing For Sleep”, “70 puuvillast kitlit” ja etendusega “NO44: Fantastika” koostöös Mart Kangroga. 2014. aastal Vogue Talent’iks tituleeritud Ilisoni loomingut on avaldanud teiste hulgas The New York Times, Vogue, Women’s Wear Daily.

Lisa kommentaar