Veenused & beach babed

Haapsalus Evald Okase majamuuseumis on kuni 9. septembrini avatud Anne Metsise üdini naiselik moejoonistuste ja nukkude moenäitus „Veenused & Beach Babed”.

annem

Fotol Anne Metsise moeillustratsioon

Läbi joonistuste ja tekstiilist nukkude väljendab Anne Metsis vaateid naiseks olemisele ja naiselikkusele, mis on teda saatnud ajakirja Eesti Naise moetoimetaja ja moekunstnikuna töötades. Rohkem kui 130 moejoonistust on kõik hoolega valitud lemmiktegumoed alates 1970ndatest (otse Burda Internationalist!) kuni 2018 sügistrendideni. Nii joonistused kui nukud omavad ka tarbefunktsiooni, näiteks pakendi või… nõelapadjana! Nii võib seda näitust nimetada ka tarbekunstinäituseks.

“Ma ei unistanud moekunstniku või mannekeeni elukutsest, kui kusagil maailma avastamise õrnas eas ajakirja Siluett kätte sain”, kommenteerib Anne.

1960-70ndatel vaatas mulle selle lehekülgedelt vastu täiskasvanute maailm – tõeline elu. Just  sellist elu soovisin endale! Näiteks nagu sellel Boris Mäemetsa fotol, kus Mare Garsnek seisab pikendatud pihaga kleidis ja tema taga tantsivad ilusad tüdrukud poppide ballonit kandvate poistega.

boris

Foto: Boris Mäemets

Kindlasti oli tol 1970. aasta kevadel taevas sinisem ja rohi nii heleroheline nagu Rootsi jogurtireklaamis – teisiti ei võigi see ju olla! Suure formaadiga paksule paberile trükitud moeajakiri Siluett lummab mind tänaseni.

Nüüd on mul  selline elu – moeelu! 2/3 oma elust olen tänu Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis valitud erialale moega seotud. Ma pole hetkegi kahetsenud. Uued moetrendid tekitavad minus ikka veel erutuse värinaid.

Catwalkide iluideaalid on minu Veenused! Selle näituse moejoonistustel on vaid piisake sellest tohutust ookenist, mis aastate jooksul mu silmade eest on mööda lainetanud. Kuid kõik moed siin on hoolega välja nopitud lemmikud 1970ndate Burda International´idest kuni tänaste moesaitide fashionistadeni.

Näituse teise osa moodustavad rannapiigad ehk “moodsas” eesti keeles  – Beach Babed. Need on endisaegsed naised oma ürgses ehedas naiseilus. Nende kaudu teen ma kummarduse maestro Evald Okase fantastilistele joonistustele NAISEST.

Evald Okase muuseum on minu jaoks tähendusega koht. See maja oli kuni 1965. aastani mulle lasteaed. 1992. aastal, kui hoones tegutses kunstikool, tegin siin oma esimese Haapsalu näituse. Alates 2005. aastast on muuseumis igal suvel toimunud moekunstnike ühenduse moejoonistamise suvekool.

Moenäitus „Veenused & Beach Babed” on avatud kuni 9. septembrini.

Lisa kommentaar