Valju kõlaga täpid

Kes on kunagi kokku puutunud Yayoi Kusama loominguga, võib küll unustada eksootilise kõlaga kunstniku nime, aga mitte neid miljoneid täppe, mis võtavad otseses mõttes silme eest kirjuks. Nüüd on võimalik seda psühhedeelset imedemaad näha lähemal kui kunagi varem. Kuni 22. jaanuarini on Helsingi kunstimuuseumis avatud Yayoi Kusama suurejooneline näitus In Infinity”. 

Foto: Helsingi kunstimuuseum

Jaapani ühe kõige tuntuma kunstniku Yayoi Kusama näitus sisaldab tema kõige kuulsamaid töid, mille hulgas leidub nii maale, joonistusi, skulptuure kui ka installatsioone, kokku üle 200 taiese, mis on mõjutanud sadu tänapäeva kunstnikke, moeloojaid ja disainereid.

Yayoi Kusama on sündinud 1929. aastal Matsumotos ja alustas oma karjääri 1950-ndatel. Tema mahukad, peeglite ja peegeldustega installatsioonid imevad vaataja endasse, et teha ringkäik kunstniku peas valitsevas kujuteldavas maailmas. Korduse peal jooksevad lõputud täpid, kindlad kõnekad värvitoonid ja kõrvitsafiguurid.

Yayoi Kusama koostöö Louis Vuittoniga

Jaapani modernse kunsti majakat on nimetatud kontseptuaalseks artistiks, minimalistiks, sürrealistiks, popkunstnikuks, psühhedeelse kunsti emaks, kelle looming hõlmab kõiki tehnikaid ja žanre, saades alguse kunstniku sees valitsevatest segastest tunnetest ja tumedatest mõtetest.

Nimelt on naine elanud alates 1977. aastast Tōkyō psühhiaatriahaiglas, kust lahkub iga päev mõneks tunniks oma stuudiosse, et tegeleda loominguga. Kusamal diagnoositi juba varajases eas vaimne häire, mille tulemuseks on piltlikult öeldes miljonid täpid, mustrid ja kordused. Kui ta lõpetab kunstiga tegelemise või sellele mõtlemise, kogeb ta painavaid hallutsinatsioone, kinnisideid ja enesetapumõtteid.

See tähendab, et traagilisel kombel on Yayoi Kusama isikupärase maailma alguspunktiks korduvad visuaalsed hallutsinatsioonid, mida ta on kogenud lapsepõlvest saati, ning milles maailm on kaetud täppide ja korduvate mustritega, nagu igavesti tähine taevas. Kunst on tema viis anda neile kujuteldavatele maastikele ja mõtetele käegakatsutav vorm.

Et saada erilisest imedemaast õige arusaam, tuleb seda ise näha ja kogeda. Näitus „In Infinity” on avatud Helsingi kunstimuuseumis (HAM) kuni 22. jaanuarini 2017.

Tegu on väljapanekuga, mis väärib kindlasti laevasõitu Helsingisse. Kui juba seal oled, heida pilk peale ka teise suurkuju – Amedeo Modigliani – näitusele, mille kohta saad lugeda siit.

Lisa kommentaar