Vaba mehe tee

Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus toimub 13. oktoobril ülimenukaks osutunud ja ainult meestele suunatud suurseminar “Vaba mehe tee”, kus seekord räägivad mehed sisemisest võitlusest ja vabadusest. On taaskord aeg kokku tulla, et ausalt ja avatult jagada oma sügavamaid teadmisi ning kogemusi, et siis üheskoos väekamatena edasi liikuda.

Vaba-mehe-tee

Edukas karjäär, perekond, võim ja võitlus, au ja kuulsus, ka raha – kõige nimel peab võitlema ja edasi pürgima! Aga midagi on ikka puudu… Kuidas on võimalik sellest ringist välja astuda ja võtta elu eest täielik vastutus? Ehk on see kontakt iseenda ja ürgse väega? On aeg äratada meeste vägi!

Alapealkirjaga “Aeg iseendale!” seminari peaesineja on  suure elukogemusega tervendaja ja suhete terapeut Ronski A. Kosky (Kanada). Oma sügavamast tõest räägivad ka psühholoogia teadusmagister Alar Tamming, šamanismi elustiili praktiseerija Tõnu Talimaa, tippkoolitaja ja raamatu “Ratsionaalne emotsionaalsus” autor Alar Ojastu, ettevõtja Marek Koit, aktiivmeditatsioonide õpetaja Tiit Trofimov ja enesearengunõustaja Raivo Juhanson.

Raivo Juhanson.Terje Atonen

Foto: Terje Atonen

 Raivo Juhanson: olen kasvanud just läbi raskuste

“Tunnen, et mehed on vaikselt hakanud avanema. Kuigi hirmud on endiselt suured, oleme jõudnud kohta, kus teisiti enam ei saa. Otsime uusi väljundeid, et edasi minna, sest see, kuhu oleme jõudnud, see materiaalne maailm, see pole rahuldustpakkuv. Midagi on nagu kogu aeg puudu,” ütleb Raivo. “Tahaks kogeda midagi teistmoodi, sest ka suhted naise, laste ja lähedastega näitavad, et oleme kuidagi koopas, omaette ja kinni. Ma näen täna aina rohkem mehi, kellel on kõik olemas, aga sisemiselt ollakse katki. On rahulolematus, kurbus, üksindus, hirm kogu aeg ilma jääda. On nagu pidev puuduseteadvus. Lõpuks viib see kõik kohta, kus enam ei saa aru, mida edasi teha.”

“Seminari eesmärk on näidata, kuidas oleme meestena kõigest läbi tulnud. Me ei lähe kedagi õpetama, vaid just läbi selle kogemuse jagamise anname tuge, et võimalik on paremasse kohta jõuda,” sõnas ta. “Mehena ma pean ütlema, et mina samamoodi kasvan veel igapäevaselt. Mida rohkem ma endaga kokku olen saanud, seda rohkem ma näen, kui vähe ma tegelikult tean. See, kes minu sees varem on rääkinud, oli minu ego: minu mõistus, ego, alateadlik mina, minu võlts mina, kes on andnud hinnanguid.”

“Täna ma näen, et see kasvamine on üks oluline osa sellest. Olen kasvanud just läbi selliste raskuste. Täna olen teadlikult hakanud enda ellu kergust valima. Iga kord, kui ma kogen mingit rasket hetke elus, siis mul on nagu kaks ust: raske või kerge valik. Mina valin selle variandi, mis on kerge. Meestena me lihtsalt oleme harjunud, et me rügame sinna üles tippu. Mehena olen ma aru saanud ka sellest, et see tippu jõudmine ei olegi kõige tähtsam, vaid pigem see teekond sinna on oluline. Minu jaoks on hästi oluline kohaolu, lõdvestumine ja nautimine seal, kus ma täna olen, sest praegune hetk on minu jaoks täiesti perfektne ja täiuslik,” räägib Raivo.

Tema sõnul keskendub inimene ainult sellele, kuhu peab minema, kuid ei märka, et see koht, kus ta on, on tegelikult tema jaoks juba parim.

“See kergus toimib. Täna siia kõnelema tulles tundsin, et mingi ärevus hakkab üles tulema, et ma polegi täiuslik, aga siis valisin kerguse. Ma tunnen end praegu väga hästi siin. See on võimalik. Luban endal ellu kergust valida ja ma loon oma elu läbi kerguse.”

Tiit Trofimov meestest tänases ühiskonnas

“Läbi enda kogemuse ma näen, kui raskeks on meestel tänases ühiskonnas tehtud see, et jääda iseendaks, jääda oma tõe juurde, aktsepteerida ennast sellisena, nagu sa oled. Meie sisse on seda programmeeritud, taotud neli-viis põlve,” ütles Tiit.

“Hea on näha, et see kõik on muutumises. Inimesed on lõpuks jõudnud kuhugi nii valusasse kohta enda sees, et sein on ette tulnud ja pole enam võimalik elada selliste baasmustritega,” sõnas ta. “Minu lugu on kogu aeg muutumises. Isegi nii palju, et mõnikord minutites, tundides või ka sekundites,” ütleb Tiit Trofimov.

“See suurem lugu, enesearengulugu hakkas pihta 10 aastat tagasi. Mida rohkem sa jõuad lähemale iseendasse, seda rohkem hakkad taipama seda, et kogu sinu eluteelugu on olnud millegi jaoks vajalik. Ei ole olnud ühtegi kogemust, mis oleks olnud mittevajalik. Seda suurt pilti, neid ahhaa-momente hakkab aina rohkem tulema, kui jõuad lähemale enda südamesse. Tihti lihtsalt hakkavad voolama tänupisarad ja tuleb tänutunne südamesse kõikide kogemuste eest. See on hea ja ehe tunne. Ma arvan, et sellest hetkest kaob sinu sees võitlus ja selle asemele tekib voolamine, voolamine elus, aktsepteerimine, julgus väljendada, olla sina ise,” sõnab ta.

Marek Koit: inimesel on väga palju rolle

“Aeg iseendale! Mul tekkis kohe küsimus iseendale, et mida see tähendab. Just see “iseendale”. Lihtne on mõelda, kes ma olen: sõber, isa, kolleeg, mees, direktor, töötaja, armuke. Rolle on väga palju. Kuidas ma võtan selle aja siis iseendale? Kes on nendest see?” räägib ettevõtja Marek Koit.

Koit tegi enda jaoks muutuse, et see saab olla tema otsus ja ta elab ühte elu: ta on Marek, ta ei lähe erinevatesse rollidesse. See otsus muutis elu lihtsaks ja kergeks. “Tunnen, et ma saan olla aus. Kindlasti ma täna libisen ka. Ma hakkan võtma mingeid rolle kuskil, aga ma juba märkan seda. Ka siin kaamera ees praegu saan olla mina ise,” sõnab ta.

Suurseminar toimub seekord tõesti ainult meestele, samamoodi nagu kõige esimenegi eriti menukas seminar, kus osales üle 400 mehe. Piletid on müügil Piletilevis!

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar