Tanel Veenre vilede armee

Ehtekunstnik Tanel Veenre näitus EX POST on avatud üheaegselt nii A-Galeriis ja Draakoni galeriis.

Fotod: Tanel Veenre

Näitus EX POST sai alguse, kui Taneli muusikust ja käsitöölisest isa restaureerimistöödega pooleli jäänud oreli vilesid pojale pakkus. Puidust oreli, mis pärineb tõenäoliselt Keila pastoraadist, soetas isa, kui Tanel veel väike oli. Esialgu leidsid mõned viled 2021. aasta varasuvel tee Veenre soolonäitusele “Organ” Temnikova & Kasela galeriis, kus kunstnik eksponeeris neil oma tumemeelset ehteseeriat. Kuid viled jäid hinge ja nõnda hakkas Tanel puiduga mängima – viilutama, lihvima, liimima. Tanel kaasas protsessi ka oma isa, kes puidule viimase lihvi andis ning nõnda sündisid näitusetööd kahasse.

Kahel galeriipinnal – teineteisest paari sammu kaugusel asuvad Eesti ehtekunsti kodugalerii A-Galerii ja nüüdiskunsti esitlemise ja müügiga tegelev Draakoni galerii – laiali laotatud ja nähtavaks tehtud näitusel avab end muidu orelikapis peidus olev vilede armee. Lisaks ehetele on Veenre esmakordselt loonud ehteid ka ruumile. Näitusel on väljas heliobjektid ja ruumi-installatsioon lendavast orelist. A-Galeriis väljas olevad miniatuursed vääristööd mõjuvad justkui Draakoni galeriis esitatavate suurte tööde kristalse kajana.

Veenre jaoks on seeria loomisel olnud oluline mürast vabanemine ja mõtteselguse saavutamine. Kõigi näitusetööde puhul on peamiseks materjaliks puidust orelivile, mille kõrval on kasutatud veidi graveeritud kivi ning hõbedat.

“Ma ei ole kunagi varem olnud nii minimalistlik, kuid samas andis orelivile sümbolina minu kätte võimsa tähenduste arsenali. Näituse nähtamatuks paratamatuseks sai heli – orelivile puidune kuma. Kui ehteid peetakse “kantavaks kunstniks”, siis selle seeria ehete puhul oleks täpsem kasutada väljendit “kantavad helid”. Igal vilel on ainuomane tämber ja kõla, mida püüdsin säilitada. Heli loojaks inimese hingeõhk. Keila pastoraadi enam kui 100-aastane pill on jõudnud lõppjaama, saanud uue elu. Üks organism (organ=orel) on pihustunud kildudeks, millest igaühel oma olemine.” – Tanel Veenre

Tanel Veenre (s 1977) on eesti ehtekunstnik ja disainer. Kasvades kunstnike ja muusikute peres on huvi kunsti vastu on Veenret saatnud juba lapsepõlvest ning tema kunstiõpingud said alguse Pelgulinna keskkooli kunstiklassis. 2005. aastal lõpetas Veenre Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti erialal. 2014. aastal lõi ta omanimelise kaubamärgi Tanel Veenre Jewellery, seoses laienemisega moe- ja elustiili valdkonda kannab see aastast 2021 nime Tanel Veenre.

Veenre looming on pälvinud nii kohalikku kui rahvusvaheliselt tunnustust. Muu hulgas on ta Kristjan Raua preemia (2010), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2016) ja Eesti moedisaini Kuldnõela auhinna (2019) laureaat ning tema loomingut on esitlenud ligi 300 näitusel ja moeetendusel üle maailma: Berliinist Bangkokini ja Amsterdamist Santiagoni. Veel on Veenret tunnustatud International Fashion Showcase parima väljapaneku ja kuraatori auhinnaga London Fashion Week’il ning 2014. aastal märgiti teda esimese Eesti ehtekunstnikuna mainekas Vogue Italia ajakirjas. Veenre ehted kutsuvad kandjat uskuma muinasjuttudesse, fantaasiasse ja kujutlusvõime piiritusse.

22. aprillil leiab aset A-Galeriis avalik kunstnikuvestlus Tanel Veenrega, mille järel toimub koos kunstnikuga ka näitusetuur nii A-Galeriis kui Draakoni galeriis. Näituse külastus ja kunstnikuvestlusel osalemine on tasuta.

Tanel Veenre
EX POST
Draakoni galerii 06.04–29.04.2023
A-Galerii SEIF 06.04–06.05.2023

Lisa kommentaar