Tänavakunstifestival vallutab suvepealinna

Pärnu tänavakunstifestival Sõnum Seinal toimub teist korda juba sellel nädalavahetusel 1. – 3. augustini.

1175582_309598252517817_2028426485_n

Foto: Anu Salumaa

Festivali keskmeks on Jüri Jaansoni kergliiklusraja kesklinna poolne osa, mida praegu veel varjutavad lagunema jäetud ning soditud seinapinnad. Selle aasta festivali raames on ette võetud viis suuremat seina, millele värvide abil antakse uus väljanägemine ja sõnum. Kunstnikutööd on kõigil huvilistel võimalik vaatamata tulla. Samuti leiab aset tänavakunsti teemaline kõrvalprogramm.

Sõnum Seinal festivali eesmärgiks on näidata, kuidas kunsti abil on võimalik linnaruumi paremaks muuta. Endised tehasehooned, lagunema jäänud kinnisvara, tühjad seinapinnad pakuvad rohkesti võimalusi tänavakunstnikele, kelle oskused ja loomingulisus võivad anda piirkonnale uue rütmi ja väljanägemise.

“Sõnum Seinal festival toob tänavakunsti nurgatagustest välja tähelepanu keskmesse ning näitab, et tegemist ei ole vandaalitsemisega, vaid see võib pakkuda kunstilist elamust kõigile möödujatele. Ühtemoodi nauditavad on nii joonistamisprotsess kui lõpptulemus,” sõnab festivali üks korraldajatest Keiu Telve.

Samuti toob ta välja, et eelmise aasta festival on näidanud, et kõrge kvaliteediga tänavakunst ei suurenda mitte mingil juhul illegaalset tänavakunsti ning Sõnum Seinal 2013 sai pärnakatelt igati positiivse vastukaja. “Festivali latti me alla ei lase ning selle aasta festival tuleb vähemalt sama värviline ja elamuslik,” lisab Telve.

Festivalil astuvad üles enam kui kümme kunstnikku, esindatud on ka eelmise aasta läänemeretemaatilise üle 10 meetri kõrguse töö teinud teinud Soome grupp Multicolored Dreams Soomest.

Kunstnikke ootavad ees viis temaatilist tööd. Esiteks Pärnu kesklinna silla alla tulev projekt pealkirjaga “Pärnu lahe Ateena”, teiseks kolme seina hõlmav töö “Voolab nagu Pärnu jõgi”. Tähelepanu väärib kindlasti ka festivali suurim sein TPMi nimelise grupi tehtud “Fontinalis Antipyretica”. Festivali kõige värvilisemaks taiseks võib pidada naivistlikku tööd suvitajatest “Karu teavad kõik, aga karu ise ei tea kedagi”. Multicolored Dreams jätab sellel aastal oma jälje äsjaavatud klubi Katlamaja hoovi.

Põhjalikumalt avab tänavakunsti kõrvalprogramm, mis on hea sissejuhatus joonistajate maailma. Laupäevasesse kõrvalprogrammi kuuluvad näiteks vestlusring, kus arutatakse tänavakunsti esteetika üle. Lisaks toimub artist talk, kus on võimalik kuulata kunstnikke rääkimas oma loomingust ja tööde sisust. Samuti leiavad kolme päeva jooksul aset kuraatorite ja kunstnike ringkäigud nii eelmise kui selle aasta festivali radadel.

Veel ootab Sõnum Seinal kõiki festivali avapeole, mis toimub 1. augustil puhvetis A.P.T.E.K. Rohkem infot programmi kohta on võimalik leida siit

“Sellel nädalavahetusel tasub kulgeda tänavakunsti ja värvide meeleolus. Ootame kõiki Pärnu jõe kesklinnapoolset kallast mööda jalutama, kõrvalprogrammides osalema ning üleüldse, kasvõi Facebook’i piltide vahendusel, festivalile kaasa elama,” kutsub korraldajate tiimi nimel üles Keiu Telve.

Lisa kommentaar