Selgusid Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiate laureaadid

25. märtsil kogunes virtuaalselt loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et tunnustada tekstiilikunstnike 2020. aasta erialast tegevust. Preemia Aasta Tekstiilikunstnik laureaat on Ülle Saatmäe, Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks valiti Karl-Artur Korsar ning Aasta Tekstiilitegu on Marju Raabe tegevus Eesti tekstiilivaldkonna tutvustamisel ja mõtestamisel.

tekstiilikunstnik

Foto: Erakogu

Žürii koosseisu kuulusid Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor ja disainikogu kuraator Kai Lobjakas (žürii esinaine), Aasta Tekstiilikunstnik 2019 Krista Leesi, Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2019 Maryliis Teinfeldt-Grins, sisearhitekt Andres Labi, Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard, kunstiteadlane Vappu Thurlow ning disainikriitik Karin Paulus. Tekstiilikunstnike tegevust tunnustati kolmes kategoorias – Aasta Tekstiilikunstnik, Aasta Noor Tekstiilikunstnik ja Aasta Tegu. Tunnustuse pälvinud autorite loomingu väljapanek toimub aasta lõpus Pärnus Uue Kunsti Muuseumis korraldataval Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitusel.

Aasta Tekstiilikunstniku preemia nominentideks esitati Elna Kaasik, Aet Ollisaar, kunstnikeduo Kadi Pajupuu/Marilyn Piirsalu, Ülle Saatmäe ja Erika Tammpere. Preemia Aasta Tekstiilikunstnik 2020 laureaat on Ülle Saatmäe, kes pälvis preemia jätkusuutliku looduslähedase temaatika ja teostuse veenva rakendamise eest, sidudes tervikuks kodukoha looduse ja taimestiku, looduslikud värvid ja taimetrüki ning loodusfotograafia. Tema valikud olid esitletud näitustel «Taimsed hetked» (Vatla mõis) ja «Rippuvad aiad» (Hop galerii).

Ülle Saatmäe on pärit Läänemaalt Paatsalust, kus veedab praegugi enamuse oma Tallinnas tekstiilidisainerina töötamisest vabaks jäävast ajast, olles tihedas kokkupuutes kodukoha looduse ja taimestikuga ning kus valmivad suurem osa tema taimedega trükitud kangastest ja loodusfotodest. Lisaks Eesti Kunstiakadeemia tekstiilikunstniku ning Tallinna Ülikooli kunstiõpetaja diplomile on Saatmäel varasemast ajast ka Räpina Sohvoostehnikumi agronoomi diplom, tänu millele on tal oluliselt parem ettekujutus taimede hingeelust kui vaid nende kokkupuutekohadest tekstiiliga. Lisaks tekstiilikunstile ja tööle tekstiilidisainerina paelub Ülle Saatmäed ka fotograafia, eelkõige loodusfotograafia. Kuigi Saatmäe loodusfotod ja taimetrükis tekstiilid on mõlemad ka omaette näitusena vaatamisväärsed, siis ühes ruumis omavahelises sümbioosis tekib neist hoopiski uus, sügavam ja tähenduslikuma sisu ja sõnumiga väljapanek.

Lisa kommentaar