Pulmamood läbi aegade

Keila-Joa lossis Schloss Fall avatud näitus „Pulmamood läbi aegade“, kus esitletakse rõivaid, aksessuaare ja ajaloolisi fotosid Euroopa kuulsa moeajaloolase ja kollektsionääri Aleksandr Vassiljevi kogust.

pulmamood-uus

 

Keila-Joa lossi näitusel on välja pandud 46 pulmakostüüme ning 200 aksessuaari Aleksandr Vassiljevi (1958) kogust. Näitus tutvustab vaatajatele pulmamoe muutusi alates 1860. aastatest kaasajani välja. Väljapanekut täiendavad mitmed ajaloolised pulmafotod Aleksandr Vassiljevi Fondist.

Pulmi, nii nagu ka inimese sündi, on peetud iidsetest aegadest alates inimese elu üheks kõige tähtsamaks ja õnnelikumaks sündmuseks. Erinevatel aegadel pulmarituaalid olid väga erinevad ning seotud eelkõige usuliste veendumustega. 19. sajandi alguse antiigi- ja marmorskulptuuride vaimustus sundis valima valget värvi peamiseks naiste kleitide värvitooniks. Prantsusmaal, selle ajajärgu moe pealinnas, kandsid pruudid valget kleiti, mis ühtlasi hakkas tähistama pruudi puhtust ja süütust. Pulmarõivad järgisid moodi küll teatud mahajäämusega kuid pulmamood on alati olnud pigem traditsiooniline, sest pulmad tähistavad perekonnaväärtuste seas mitte avangardismi vaid traditsiooni.

19. sajandi jooksul järgisid pulmakleitide siluetid ajastu moesuunasid. Korseti kadumine 20. sajandi algusaastatel sundis moeloojaid muutma rõivaste proportsioone ning lühendama ka pulmakleite. 1930. aastate depressiooni ajal pulmakleidid said jälle pikemaks, kuid maailmasõjad olid suureks löögiks ka pulmamoele. Sel ajal abielluti väga kiirelt ning inimestel ei olnud kas aega või vahendeid uhkete pulmakleitide tellimiseks. Daamid hakkasid abielluma kostüümides ning mehed vahetasid frakid tavaliste ülikondade vastu. Ennesõjaaegsel perioodil usuvastaselt meelestatud Nõukogude Liidu ühiskond sundis pruute lobuma traditsioonilisest valgest kleidist. Isegi abielusõrmused olid teatud perioodil bolševike poolt ära keelatud.

Moe taaselustumine valgete krimpleenist minikleitide ja lühikeste tüllist looridega toimus 1960. aastatel. 20. sajandi jooksul Euroopa moeloojad katsetasid meelsasti pruutkleitide stiilidega. Yves Saint Laurent pakkus pruutidele valget kootud kookoni, Paco Rabanne – valged bikiinid. Esinesid katsed teha pulmakleite musta, halli, roosat ja isegi punast värvi.

Aleksandr Vassiljev, kes on eri keeltes välja andnud üle 40 moeajaloole pühendatud raamatu, on ühe maailma suurima erakollektsiooni omanik, interjööridisainer, teatrikunstnik, telesaatejuht, õppejõud ja paljude moodsate projektide hing.

Näitus „Pulmamood läbi aegade“ on avatud 20. juunini 2018.

Lisa kommentaar