Poeesia ja spliin

Taaskord rõõmustab Kumu moesõpru kollektsionääri ja telestaari Aleksandr Vassiljevi kogude põhjal koostatud näitusega, mis toob vaatajate ette 19. sajandi teise poole moe ja elustiili.

Rohekas taftist vedikuga kleit Euroopa, u 1865

Näitus saab teoks koostöös Euroopas hästi tuntud vene juurtega moeajaloolase, stsenograafi, kollektsionääri ja väsimatu moe propageerija Aleksandr Vassiljevi ja temanimelise fondiga. Aleksandr Vassiljev juhib vene telekanali Ostankino populaarset stiilisaadet, ta on teinud lavakujundusi ning disaininud kostüüme mitmetele maailmakuulsatele ooperitele ja balletietendustele, näidenditele ja filmidele, kirjutanud ligi 40 raamatut moeajaloost, produtseerinud mitmeid dokumentaalfilme, töötanud õppejõuna ning arendanud erinevaid moeprojekte. Ta on andnud loenguid ja viinud läbi moealaseid seminare kogu maailmas.

Poloneeskleit jalutuskäikudeks. Suurbitannia, 1876

Aleksandr Vassiljevi fondile kuulub ligi 10 000 ajaloolist kostüümi 18.–21. sajandist ning kollektsioon täieneb pidevalt.

Aleksandr Vassiljevi moenäituste eripäraks on laiema ajaloolise ülevaate andmine ajastut iseloomustavast rõivastuskultuurist. Näitusel eksponeeritud kollektsiooni komplekteerisid Vassiljevi kogude põhjal Aleksandr Vassiljev ja moekunstnik Marion Laev, välja on valitud 50 kostüümist ja 150 aksessuaarist koosnev väljapanek. Kostüümikogu fooni ja ajastu atmosfääri loomise eest hoolitsevad koloreeritud moegravüürid, fotod, ajastu maalid ja taiesed, mis pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Rahvusarhiivi kogudest ning arhiividest. Näituse pealkiri viitab 19. sajandil valitsevale tundetoonile, milleks oli melanhoolia, luuletaja Charles Baudelaire võttis selle tähistamiseks kasutusele sõna spliin.

Elavendiluukarva taftist ballikleit. Pitsiga kaunistatud Vene stiilis must sametvest Prantsusmaa, 1875

Väljapanekuid Aleksandr Vassiljevi viktoriaanliku moe kogudest on eksponeeritud Riias, Vilniuses, Brüsselis, Pariisis, Sydneys, Hongkongis, Tōkyōs, İstanbulis ja Moskvas.

Näitus on avatud 30. oktoobrini 2016.

Kuraatorid: Marion Laev, Eha Komissarov
Näituse kujundaja: Ursula Sõber
Graafiline disainer: Kätlin Tischler
Tõlkijad: Evelina Vedom, Kadi Sutter

Plum D’Or koostöös Eesti Kunstimuuseumiga KUMU valmistas kollektsiooni, mis spetsiaalselt loodud Aleksandr Vassiljevi näitusele Poeesia ja spliin. Unikaalsed ehteid saadaval vaid KUMU poes.

Lisa kommentaar