Narvas esietendub techno-draama

Täna, 18. jaanuaril esietendub Narvas Vene Teatri ja Vaba Lava Narva teatrikeskuse koostööprojekt techno-draama “Ära imesta kui tullakse süütama sinu maja”. Lavastus põhineb tuntud Poola dramaturgi ja ajakirjaniku Pavel Demirski samanimelisel ühevaatuselisel näidendil, mis valmis koostöös Paulina Muravskajaga.

techno

Fotod: Nikolai Alhazov

Näidend põhineb reaalsetel sündmustel. Ühes tehases lülitati tööviljakuse suurendamise eesmärgil välja ohutussüsteem, mille tagajärjel sai pressi all surma üks tööline. Loo peategelane on selle mehe noor lesk. Õiglust taotledes alustab ta võitlust süsteemi vastu.

“Selles lavastuses on esiplaanil aktiivne kodanikupositsioon, milles on tunda Bertolt Brechti mõju. Minu arvates on ta 20. sajandi teatri võtmekuju, kes mõjutas kaasaegset teatrit palju rohkem, kui oleme harjunud tunnistama. Selles, kuidas tekst lavalt saali kandub, on samuti tunda Brechti. Žanri määratlemiseks sobiks kõige paremini sõna “techno-draama”. Lavastuse muusikaline ja kunstiline vorm viib meid korraga nii tehasesse kui ööklubisse. Tegevus hargneb katkematu, kord vaevu kuuldava, kord valju elektroonilise rütmi saatel, mis meenutab töötavate tööpinkide müra. Selle loo tegelasi mängivad näitlejad on pidevas liikumises, lõputus tantsus või tormamises enda eesmärgi poole. See liikumine ei tohi katkeda,” kommenteerib lavastaja Juri Muravitski.

technodraama

 

Kostüümid ja lavakujundus on valminud kunstnikerühmituse Redhaus poolt. Kostüümide loomisel on moekunstnik Kalle Aasamäe inspiratsiooni saanud 80-ndate tööliste riietusest. Igal tegelaskujul on oma värv, mis teda iseloomustab ning millel on laiem tähendus.

Lavakujundus autor Piret Peil on lavakujunduses esile toonud minimalistliku stiili, mis ühtib ideaalselt etenduses valisteva auraga. Oluline, et kogu komplekt moodustaks terviku ning tekitaks tunde pidevast liikumisest.

Näidendi autor Pavel Demirski on Poola ajakirjanik, tuntud Poola vasakpoolse ajakirja “Kriitika on poliitiline” kolumnist, dramaturg ja esseist, manifestide autor, teoreetik ja ühiskonnategelane.

Mängukava ja pilette info leiate siit

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar