Narvas algas esimene Õiglase disaini nädal

Esmakordselt Narvas alanud Õiglase disaini nädal programmi keskmes on ringmajandus, urbanism, tootedisain ja mood. Loengud, töötoad ja näitused tutvustavad laiemale publikule lähemalt kaasaegse disaini põhimõtteid, mis võtavad arvesse nii kohaliku kutluuripärandit kui ka ülemaailselt rohepööret.

Oiglase disaini nadal

Fotod: Erakogu

Õiglase disaini nädala korraldaja loomekeskuse OBJEKT juhi Jana Budkovskaja sõnul on esmakordselt toimuva sündmuse eesmärk tutvustada rohepöörduga kaasnevaid uusi võimalusi ja käega katsutavat tulemust. “Õiglane inimese ja loodusega arvestav disain ja majandus on eeskätt vastutustundlik. Täna me teame, et selleks on ressursside ringluskasutusse suunamine, ehk ringmajandus. Piiratud ressursside tingimustes on oluline nende kasutamist optimeerida ning leida uusi viise ettevõtluseks ja loominguks, seepärast on disaininädala teiseks keskseks teemaks on digitaliseerimine – uued ärimudelid ja kunsti formaadid nagu NFT, kultuurilise pärandi digitaliseerimine ning uue digikultuuri loomine. Ootame sündussele osalema kunstnike ja äriinimesi, kes soovivad leida inspiratsiooni, koostööpartnereid, ning ka lihtsalt uudishimulike inimesi, kellele pakuvad huvi ringdisain, filmitööstus, NFT, digitaalne kultuur ja säästev mood.“

Disaininädala programmi osana avatakse teisipäeval Narva kunstiresidentuuris näitus “Õiglane disain”, kus eksponeeritakse Eesti disainerite ja tehnoloogide poolt ringmajanduse põhimõttel loodut – näha saab teiste seas Stella Soomlaise, Kira shoesi, Anne Türne ja Katre Arula loomingut. Esindatud on ka Prototroni kevadvooru võitja Filaret, mis toodab suitsukonidest 3D printimiseks vajalikku toorainet ning käesoleva Prototron kevadvooru osaleja Myceen, mis kasvatab seentest mööbliesemeid.

Kultuuripärandi säilitamist ja digitaliseerimist tutvustab äsja esilinastunud filmi “Apteeker Melhior” kostüümide näitus, mis avatakse Narva kindluses kolmapäeval. Reedel toimuval seminaril arutavad aga tuntud disainerid ja loomemajanduse eksperdid Prantsusmaalt, Gruusiast ja Eestist kultuuripärandi, rohepöörde, NFT-tehnoloogia, digitaalse kunsti, loomeettevõtte ärimudelite teemadel. Lisaks tulevikulinnale keskenduva kunstinäituse “Narva 2050 DYI” avamisele leiab reedel aset Eesti, Ukraina ja Gruusia disainerite moeetendus, kus oma kollektsioone tutvustavad Design Hata, Karin Kreek ja Spilow Kids. Õiglase disaini nädalat jäävad lõpetama Disainiturg, kus saab toimuda kohalike disainerite ja käsitööliste loominguga, ning BAZARi arutelu “Taaskasutatud – moodne või häbiväärne?”, mis keskendub taaskasutamise kaasaegsetele lähenemisele ja erinevate põlvkondade suhtumisse rohetrendidesse.

Oiglase_disaini nadal

 

Üritusi korraldab loomekeskus OBJEKT Integratsiooni Sihtasutuse toel ning koostöös partneritega, sh Narva Kunstikool, Eesti Kultuuriakadeemia, Prantsusmaa Suursaatkond Eestis, digikultuuri projekt MicroFolie, Design Georgia, Taska Film, Apollo production, Loov Eesti, Narva Kunstiresidentuur, Narva Meediaklubi, Garage48, Narva Muuseum, Vaba Lava, BAZAR Arutelude päev, Loomeloom, Ida-Viru loomeklaster ja paljud teised.

Õiglase disaininädala programm

18.04 Workshop Fashion Make-Up
Aeg: 10:00
Koht: Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus, Narva, Kreenholmi tänav 45
Töötuba viib läbi populaarne meigikunstnik Anastasia Ševeleva. Ta räägib tööst võtteplatsil, moeetendustest, koostööst disaineritega ja eriala eripäradest.

19.04 Workshop Fashion Photo
Aeg: 11:30
Asukoht : Ida-Viru Kutseõppekeskus, Kreenholmi tänav 45
Töötuba viib läbi professionaalne fotograaf Maria Zavizion. Ta räägib, kuidas moevõtteid korraldada ja läbi viia, millised on selle omadused, eesmärk ja erinevus teistest fotograafialiikidest.

Disainikeskuse loeng “Sissejuhatus ringdisaini”
Aeg: 17.00
Koht: NART, Joala 18
Ringdisaini tutvustav loeng ja arutelu. Loengut viivad läbi ringdisaini valdkonna spetsialistid Kerli Kehman-Vaarik ja Kaire Rannik.

Näituse “Õiglane disain” avamine
Aeg: 19.00
Koht: NART, Joala 18
Narva kunstiresidentuuris avatakse ringmajanduse põhimõtete kohaselt välja töötatud disaini näitus. Asjad ja materjalid on loodud Eesti disainerite ja tehnoloogide poolt ringmajanduse põhimõttel. Saab näha Stella Soomlais, Kira shoes, Anne Türn, Katre Arula, Myseen ja tesite disainerite loomingut.

20.04 “Apteeker Melchior” filmikostüümide näituse avamine
Aeg: 17.00
Koht: Narva Linnus
Narva linnuses avatakse filmi “Apteeker Melchior” ajalooliste kostüümide näituse avamine. Samal õhtul toimub Astri Kinos Apollo ka filmi linastus.

22.04 Seminar “Räägime disainist”
Aeg: 14.00 – 18.00
Koht: OBJEKT, Linda 2
Tuntud disainerid ja loomemajnduse eksperdid Prantsusmaalt, Gruusiast ja Eestist arutavad kultuuripärandist, rohepöördest, NFT-tehnoloogiast, digitaalsest kunstist, loomeettevõtte ärimudelitest ja disainerite kogemusest.

Noorte kunstinäituse avamine “Narva 2050 DYI”
Aeg : 18.00
Koht : OBJEKT, Linda 2
Urbanismi ja tulevikulinna parimate ideede näituse avab Ivan Sergejevi loeng. Seal esitletakse ka Ida-Viru noorte kunstiturniiril osalejate töid. https://fb.me/e/2jqwKWk0Y

Moeshow “Fair enough”
Aeg: 21.00
Koht: OBJEKT, Linda 2
Loomekeskuses OBJEKT (Linda 2) toimub moeetendus, kus osalevad Eesti, Ukraina ja Gruusia disainerid. Oma kollektsioone tutvustavad Design Hata, Karin Kreek, Spilow Kids.
https://fb.me/e/nVNKTsCjT

23.04 Disainturg
Aeg: 11.00
Koht: OBJEKT, Linda 2
Disainiturg ühendab loomeinimesi ja korduvkasutuse. Tulge tutvuma kohalike disainerite ja käsitööliste loominguga ning kirbuturule ostlema.
Rohkem infot ja registreerimine.

BAZARi arutelu “Taaskasutatud – moodne või häbiväärne?”
Aeg: 12.00
Koht: OBJEKT, Linda 2
BAZAR räägib asjade taaskasutamise kaasaegsetest lähenemistest ja erinevate põlvkondade suhtumisest rohetrendidesse.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar