Naiste vägi

Läbi aegade on mehed teinud seto tantsulisele Suboota-viisile humoorikaid ja lorilaululikke sõnu, mis ei lase naisi just eriti meeldivas valguses paista. „Naised need kõik usuvad, usuvad, mis sa neile iial ette vilistad, valetad…,” kõneleb näiteks üks selline meestelaul. „Naised on petlikud ja nende peale ei saa loota,” kinnitab üks teine tuntud versioon sellest laulust. „Vennad on vennalikud ja õed on õelad,” paneb ka tänapäeval levinud mõtteviis veel kõigele sellele pitseri peale.

Foto: Kris Süld

Naised köögis hindavad meeste panust naljakate ja teravmeelsete naisteteemaliste lorilaulude loomisel, kuid soovivad ise vanal Suboota-viisil öelda hoopis vastupidise sõnumi: naiste peale saab ja peabki lootma. Suurem osa naisi, keda tunneme, on toredad, ustavad ja targad ning laulavad raskuste kiuste ise oma elu kokku. „Tegime selle laulu sõnad ja video naistevahelisest sõprusest ja õlg õla tundest, mida näeme enda ümber rõõmustavalt palju. Soovime, et see laul tõstaks naiste eneseväärikust ja aitaks näha, milline väärtus on üks väga hea sõbranna,” lisavad ansambli liikmed. Ühiselt arutledes püüti leida keerulisi olukordi elust enesest, millest saab sõbrannade jõul ja nõul ikka üle. Ütleb ju vastvalminud laulu värsiridagi: „…ent kui jumal annab, on sul üks sõbranna, kelle peale raskel tunnil loota saad”.

Kuigi uue laulu sõnad ja seade valmisid nelja naise ühisjõul, on laulu video valminud mitmete vahvate meeste abiga, kes kohe uue lauluga haakusid ja hea meelega ansambliga kaasa mõtlesid. „Naised, naised” on lavastaja ja näitleja Kristo Viidingu ning operaator Maido Selgmäe esimene ühine muusikavideo, mis annab oma pikkuse ja kompositsiooni poolest lausa lühifilmi mõõdu välja.

Naised köögis ei ole peale esimese plaadi ilmumist loorberitele puhkama jäänud, sest elu on täis põnevaid teemasid, mis vajavad läbi laulude esiletõstmist. „Vahel on laulu kaudu esitatud viimistletud sõnum lihtsalt kõige otsesem tee inimese ja miks mitte ka kogu kultuuri kinnistunud mõtteviisi mõistmiseks,” tõdevad Naised köögis. Viimase aasta jooksul on Naised köögis andnud üle Eesti mitukümmend kontserti, mis on olnud ansamblile hea põhjus kokkusaamiseks ja koos uute laulude tegemiseks. Jaanipäevaeelsel ringreisil Eesti kauneimatel lavadel saab kuulda ka mitmeid uusi lugusid, mida plaadilt ei leia. „Ühine suvine ringreis on meile uus ja huvitav väljakutse, poleks arvanud, et me nii ruttu selleni jõuame,” kinnitavad Naised köögis ühest suust.

Ansambel annab Eesti kauneimatel suvelavadel üheksa kontserti. Pärast seda tehakse esinemistes pikem paus, küll aga ei plaanita loometegevust köökides katkestada.

Kontserdid toimuvad kõikjal algusega kell 19:
13.06 Kõue mõisa suvelava
14.06 Viimsi vabaõhumuuseum
15.06 Pärnaõie talu (Elva külje all)
16.06 Lohusalu sadam
17.06 Vihula mõisa suvelava
18.06 Reiu Puhkekeskuse suvelava
19.06 Luunja Roosiaed
20.06 Viljandi Kaevumäe lava
21.06 Varbola maalinn

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar