Müstiline ja iidne

21.–23. septembril toimub Tallinnas midagi väga erilist – nimelt Berit Aicha Vill, Müstika Tantsustuudio hing ja eestvedaja, korraldab Iraagi Tantsu Festivali (Inanna International Iraqi Dance Festival), mis on esimene omataoline maailmas! Teeme siinkohal juttu Beritiga ja uurime, kust tuli mõte sellist asja korraldada ja kust tuleb Festivali nimi Inanna?

berit

Berit Aicha Vill, foto: Terje Talts

Festivali nimi Inanna tuleb austusest iidse Iraagi kultuuri vastu, mille traditsioonid ulatuvad kaugemale kui 5000 aastat. Ajaloolise Mesopotaamia kultuuri keskmeks olid naised, kes olid nii preestrinnad kui ka võimekad juhid poliitilises ja sotsiaalses elus. See on ka üheks põhjuseks, miks tuntumad ja tähtsamad müütilised olevused Mesopotaamia religioonis ja mütoloogias on olnud naised. Inanna oli ilu, viljakuse, armastuse, aga ka sõja ja tarkuse jumalanna. Teda austasid Sumerid ja hiljem ka akaadialased, babüloonlased ja assüürlased, kelle jaoks oli ta tuntud nimega Ishtar.

Millal see sündmus täpsemalt toimub ja kas ka tavainimesed saavad sellest osa võtta?

Festival toimub järgmisel  nädalavahetusel, 21.–23. septembrini, mille kestel on huvilistel võimalik töötubades õppida erinevaid Iraagi tantsu stiile. Reedel toimub seminar, kus räägitakse Iraagi tantsu ajaloost ning kultuurilisest taustast. Pärast seminari algab võistlus, kus juba oskajamad tantsijad saavad näidata oma oskusi nii Iraagi tantsus kui ka teistes araabia folktantsudes. Päeva lõpetab vaba lava, kus esinevad festivalile tulnud nii välismaa kui ka kodumaised tantsijad. Kõik kursused, seminar, võistlus ja vabalava toimuvad Müstika Tantsustuudios Tallinnas Tatari 64.

Jan Bolliger

Fotol Assala Ibrahim

Laupäeval toimub aga suur festivali galakontsert Lindakivi Kultuurikeskuses, kuhu ootame kõiki huvilisi. Esinevad tantsijad üle maailma:  Rootsist, Ukrainast, Soomest, Lätist ja Leedust, kaugemalt on tulijaid isegi USAst, Mehhikost ja loomulikult Iraagist! Õhtu tipphetk on elavat muusikat esitav bänd Aram Al Fahad Iraagist, kelle repertuaaris on nii Iraagi kui ka teiste araabia maade muusikat. Laval saab näha ka kohalikke tantsijaid ning kahe kohaliku stuudio Müstika ja Arrakise koostöös on valminud suur trupinumber, mille esmaettekannet kontserdil näha saab.

Miks ikkagi Iraagi tantsu festival? Ja mis on festivali eesmärk?

Festivali eesmärk on tutvustada inimestele iraagi tantse, sh. populaarseks saanud Iraagi mustlaste tantsu kawliyat, säilitada tantsu ja ühtlasi aidata kawliyaid, st meie festival on ühtlasi heategevusliku eesmärgiga.  Festivali kunstiline juht on Iraagi tantsija koreograaf ja õpetaja Assala Ibrahim. Tema uurimustöö kawliyade (Iraagi mustlaste) tantsu kohta näitas talle, millistes ebainimlikes tingimustes need inimesed endiselt elavad. Ta on teinud tohutut tööd selleks, et tutvustada kawliyade praegust olukorda rahvusvahelises tantsijate kogukonnas. Samuti on ta teinud tööd selle nimel, et kawliyade olukorda tutvustada ka humanitaarabi eesmärgil. Enamikul inimestel ei ole aimugi sellest, et romad Iraagis elavad, ja samuti ei teata, milliseid kannatusi, diskrimineerimist ning süüdistusi nad endiselt peavad taluma.

assala

Fotol Assala Ibrahim

Heategevusliku gala ühe osana seab Assala Ibrahim koos sõpradega üles ka annetuskasti, kuhu on oodatud annetused koolile. Galal toimub ka eriline tseremoonia, austamaks neid inimesi, kelle töö on muutnud humanitaarvaldkonda ja tantsijate kogukonda.

Festivali galakontsert „Armastuskirjad Inannale” on heategevuslik kontsert, mis on pühendatud Iraagis elavate Kawliya laste kooli taasavamisele. Tegemist ei ole tavalise kooliga ja ka lapsed ei ole nagu teised Iraagis elavad lapsed. See heategevuslik projekt on pühendatud Roma lastele, kes elavad Iraagis. Romad on Iraagis elanud sajandeid. Mõned antropoloogid peavad nende päritolumaaks Indiat, teised on arvamusel, et nad on pärit iidsest Mesopotaamiast. Nende paikne nimi on Kawliya. 2003. aasta lõpus (pärast Ba´ath Party režiimi lagunemist) alustas Mahdi armee ranget islamiusu propageerimist. Sooviti luua uus ja puhas ühiskond ning Kawliyaid peeti oma elustiili tõttu ohuks. Nad töötasid lauljate, tantsijate ja muusikutena. Kawliyaid süüdistati mustal turul alkoholiga kauplemises, samuti ka prostitutsioonis. Mahdi armee andis neile käsu hüljata oma peamine elukoht, kuid kuna paljudel ei olnud võimalust kuhugi minna, siis keelduti oma kodusid maha jätmast. Järgmisel päeval saabusid Al Mahdi korraldusel samasse külla relvastatud sõjaväelased, kes tapsid igast perekonnast ühe naise, süüdistades neid naisi prostitutsioonis. Iraagi valitsus ei pakkunud kawliyadele mitte mingisugust kaitset. Perekonnad, kes rünnaku üle elasid, on elanud sellest ajast saati ebainimlikes tingimustes. Neil puudub puhas joogivesi, elekter ja muu vajalik, mida tavaliseks eluks vaja läheb.

küla

Foto: Erakogu

Iraagis kestab siiani ebastabiilne olukord ja selle tõttu ei ole ka neile inimestele tähelepanu pööratud. Nad kannatavad üksinda kõrvalises ja isoleeritud külas. Küla ümbritsevad kõrged müürid ning sõjaväelased jälgivad kõiki inimesi, kes külasse lähevad või sealt väljuda üritavad.

lapsed

Foto: Erakogu

Kawliya lapsi võib pidada tõesti unustatud lasteks Iraagis. Neil puudub hääl, et võidelda oma õiguste eest ning neil puudub lootus paremale tulevikule. Läbi sajandite ja erinevate põlvkondade on see rahvas pidanud kannatama diskrimineerimist, vaesust ja isolatsiooni ülejäänud Iraagi ühiskonna poolt.

2018. aastal ehitati Iraagi aktivisti Manar Al Zubedi ja tema meeskonna ning UNICEFi koostöös esimene kool külla, kus kawliyad elavad. Iraagi valitsus küll maksab õpetajatele palka, aga kõik muu õppetööks vajaliku peavad muretsema vanemad ise, et nende lapsed saaksid õppida. Paljudel vanematel ei ole sissetulekut, sest neil ei ole lubatud tegeleda muusikaga või tantsimise ja laulmisega, mis on traditsiooniliselt olnud nende põhiliseks sissetulekuallikaks. Kawliyaid ei taheta tööle palgata nende päritolu tõttu ja seega on töötuse tase selles külas väga kõrge.

Meie festivali tiimi suurim soov on toetada neid lapsi nende haridustee jätkamisel, et nad ei lõpetaks oma elu tänavatel kerjustena…

Festival toimub 21.-23.septembril Tallinnas
Kursused (L ja P 10.00-17.00)
Seminar R(15.00-17.00)
Võistlus ning vabalava R 19.00 – 23.00
Müstika Tantsustuudios, Tatari 64

Galakontsert “Armastuskirjad Inannale” Lindakivi Kultuurikeskuses L 22.septembril kell 20.00. Piletid müügil Piletilevis.

Festivali programmi saab vaadata siit ning gala show event siit.

Lisa kommentaar