Must-valge esteetika

Haus galeriis on avatud Herkki-Erich Merila isiknäitus „Figuring“, mille kandvaks motiiviks on kehalisuse kujutamine erinevates tehnikates ja kontekstides alates 90. aastatest. Näitus kuulub Tallinna Fotokuu satelliitprogrammi.

12059666_10153721057144214_633164503_o(1)

Foto: Herkki-Erich Merila

Näitust iseloomustab ühelt poolt erinevate fototehnikate ja –vahendite kasutamise mitmekesisus. Pin-hole kaamera meetod koos mehhaaniliste ilmutusvõtetega annab tulemuseks taotluslikult tahumatud ja ekspressiivsed stseenid seeriast „Enne ärkamist“, samal ajal kui hõbe-želatiini tehnika koos ajahambajälgede ja oksüdeerimisprotsessidega viimistleb „Hebird“ sarja portreed aristokraatliku ja maagilise hõnguga. Nii loodud must-valgele esteetikale pakuvad kontrasti DeStudio sürreaalse alatooniga kollaažid.

Teiselt poolt saadavad vormistuslikke võtteid kehalisuse kujutamise sisulised variatsioonid. Tööde temaatika hõlmab nii privaatseid pooljuhuslikke hetki magamistoas kui teatraalselt lavastatud metafoore, kus ruumist ja dünaamikast tähtsamaks saavad detailid ja dekoratsioonid. Anatoomilised (hälbe)uuringud toovad omakorda sisse dekonstruktiivse ja deformatiivse mõõtme – lahtivõetud osade valesti kokku panemise. Olgu siis tegu juhuslikult tabatud momendi, läbimõeldud lavastuse või meelevaldse montaažiga, on saavutatud subliimne efekt, mis teeb alastusest ambivalentsuse ja inimliku haavatavuse sümboli.

Herkki-Erich Merila (1964) on tuntud nii hinnatud moefotograafina, suurepärase vaikelude tekitajana kui ka kontseptualistlike fotokollaažide loojana. Ta on osalenud näitustel alates 1984. aastast ning 1992. aastast kuulub DeStudio’sse, mida on nimetatud nüüdisaegse fotograafia maaletoojaks Eestis. Haus Galeriis esines Merila viimati näitusega „Kinbaku“.

Tallinna Fotokuu programmis on nii rahvusvahelised kui Eesti kunstnike näitused ning 2. – 4. oktoobrini Telliskivi Loomelinnakus toimuv Eesti Fotokunstimess.

Näitus „Figuring“ jääb Haus Galeriis avatuks kuni 20. oktoobrini 2015.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar