Muna

Ühel väikesel saarel on maja, kus elavad tuntud helilooja Miikael, tema abikaasa Iida ja tütar Uuma. Heliloojal on tulemas sünnipäev, kui täiesti ootamatult kaotab ta kõnevõime. Miikael ei suuda enam sõnagi öelda ja ta ei teagi, mida öelda ja kellele. Tundub, et tal on juhtunud midagi tõsist ja ta ei suuda seda sõnastada. Peo eelõhtul tuleb mandrilt sünnipäevale ka vanem tütar Kiira koos oma peigmehe Marioga, keda ta soovib tutvustada. Aga isa ei räägi midagi ja kui inimene ei räägi, pole kindel, kas ta kuuleb. Tema naine Iida on suures segaduses, sest ta soovib, et kõik läheks hästi, aga sünnipäev kisub vägisi kiiva. Tumma meest turgutatakse pigem sõnade kui tegudega ja peitu pugenud armastust otsitakse tikutulega taga; ühel inimesel ilmutab see hääbumise märke, teisel tahab sisemine kevad tärgata, aga armastusest lõplikult aru saada on keeruline. Pinget ei leevenda ka Miikaeli vaimukas poolvend Silver, kelle pidevad loomanaljad olukorda palju lahedamaks ei tee. On munadepühade aeg. Muna sümboliseerib midagi, mis on väliselt korras, aga mis sealt välja koorub, see alles selgub.

muna

Foto: Herkki Merila

„Etendust mängitakse seitse korda ja meie eesmärk on luua Soonlepa Karjamõisa šikk Skandinaavia hõng. Püüame ette kujutada, kuidas võiks välja näha Skandinaavia helilooja kodune miljöö. Tahame sobitada sellesse galantsed õhtukostüümid, pidulikus Rootsi-Taani-Norra stiilis ja tundub, et see kõik realiseerubki mõnusa balansiga. Moodne lõpptervik resoneerub Karjamõisa põllukivist seintega. Ootan isegi huviga augustit.

Soonlepa Karjamõis sai valitud tänu õnnelikule kokkusattumusele. Näidend ootas oma aega mitu aastat, enne kui produtsent Ere Naat leidis Hiiumaal, Soonlepa Karjamõisas maja, mis on ümara vormiga ja talle meenus näidendi pealkiri Muna ja seejärel ka fakt, et näidendi tegevus toimub just saarel. Ja kuna ümarmaja omanikud ning Soonlepa karjamõisa pidajad Reelika ja Tõnis Kasemägi käisid Tallinnas vaatamas ka punketendust „Teisitimõtlejaˮ, mis neid kõnetas, siis otsustatigi, et see kõik ei saa olla juhus, et ju peab „Muna” just Soonlepas välja tooma. Karjamõisa saal, kus etendus toimub on vana karjahoone, mis on kõrge ja sügav ning mahutab kenasti publikut. Meistrid, kes selle omal ajal põllukividest ehitasid, on selgelt olnud ilumeelega mehed, sest laotud on seinad väga huvitava mustriga,” kommenteerib näituse lavastaja Andri Luup.

„Munaˮ esietendus aga on plaanis 11. augustil ja mängitakse kuni 18 augustini. Näidendi teemadeks on armumine vs armastus, lähedastele öeldud sõnade kaal ja tähendus, vaikuse täitmine mõtte või mõttetusega, õigete sõnade leidmine, päris armastus ja mängu-armastus. Need on kõik inimlikud teemad, mis loodetavasti kõnetavad paljusid.”

Osades: Jan Uuspõld, Maria Peterson, Helena Lotman(NO99), Risto Vaidla (Kuressaare Linnateater), Helvin Kaljula, Elisabeth Peterson.

Etendused 11., 13., 14., 15., 16., 17. augustil kell 19.00 ja 18. augustil 2018 kell 18.00 Hiiumaal Soonlepa karjamõisas. Pileteid saab soetada Piletilevist.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar