Moehõnguline Tartu

5.-10. juunil toimuv Eesti Moe Festival toob Tartusse Loomemajanduskeskuse eestvedamisel kokku kolm varem eraldi toimunud Lõuna-Eesti moeetendust – Mood-Performance-Tants, OmaMood ja Antoniuse moeetendus. Iga etendus on täiesti omanäoline ja väärib siinkohal lähemat tutvustamist.

MPT

Foto: Signe Milkov

Festivali alustab 5. juunil Tartu Kõrgema Kunstikooli hoovis toimuv moeetendus Mood-Performance-Tants (MPT), mis on samast koolist alguse saanud moeetenduste seeria ja tähistab sel aastal 20. sünnipäeva. Aastate jooksul on MPT lavastusest saanud Eestis ainulaadne moeetendus, ühendades kunstipärase moe, tantsu ja performance’i dekoratsioonide ning muusikalise taustaga. Moeetendusel osaleb ka selleaastane ERKI moeshow võitja Annika Kiidron, kes arvab: “Tartu on mõnus tudengilinn, mis täis noort power‘it ja julget pealehakkamist. Ka siinne moe ja kunsti skeene on väga julge ja tuus ning absoluutselt maailmatasemel!”

Festivali jätkab 6. juunil moeetendus OmaMood Eesti Rahva Muuseumis. Moeetenduse eesmärk on populariseerida rahvuslikust käsitööst inspireeritud rõivaste kandmist ning näidata, kuidas on võimalik käsitööpärandit kaasajastada. Moeetendus on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

“Selle aastane show tuleb põnev, sest vaataja kuuleb Silver Sepa loomingust spetsiaalselt moeetenduse jaoks loodud muusikat, mis kõlab kokku rahvusliku disaini iluga,” ütles OmaMood moeetenduse peakorraldaja Kaari Soosalu.

Kolmandaks moeetenduseks on 7. juunil Eesti Rahva Muuseumis toimuv Antoniuse moeetendus. Märksõna on ready-to-wear ehk lavale pääsenud disainerite kollektsioonid on valmis kohe pärast etendust poelette vallutama. Väljavalitud kollektsioonide nii Eestist, Lätist kui Peterburist pärit autorite hulgas on juba tunnustust leidnud disainereid, kui ka neid, kes veel otsivad oma suunda moemaastikul. Moeetendusel loob meeleolu Mick Pedaja.

“Nii aksessuaaride kui rõivaste tase 2018. aasta Antoniuse moeetendusel paistab silma oma eriti kõrge kvaliteedi ja läbimõeldud tootedisaini poolest. Rõhume rohkem moele, vähem kunstile, praktilisus ennekõike,” lisas Antoniuse moeetenduse peakorraldaja Piret Vapajeva.

Esmakordselt toimuva Eesti Moe Festivali peateema on Aeglane Mood – hindame kvaliteetseid materjale, põliseid tehnikaid ja jätkusuutlikke töövõtteid moedisainis. Lisaks moeetendustele toimuvad festivali raames eriüritused alates moeturust ja -kinost kuni erinevate aruteludeni välja. Väärtustades Eestis leiduvaid moetalente on eesmärgiks olla huvipakkuv nii moespetsialistidele kui täiesti tavalistele inimestele ning vallutada nädalaga otseselt kogu Tartu, aga laiemalt ka Eesti ja pikemas perspektiivis lähiriigid.

Lisa kommentaar