Missoni abstraktne kunst tekstiilis

Kes veel enne suve lõppu Londonisse satub, võiks kindlasti külastada Londoni moe- ja tekstiilimuuseumi, kus on septembri alguseni näitus Itaalia brändi Missoni moeärist, kunstist ja tekstiilidest.

Perekond Missoni on kuulus oma oskuse poolest luua modernistlikust abstraktsest kunstist ajendatuna imepäraseid kangaid, millest hiljem luua igati kantavad moodsad riietusesemed. Aga kuidas see kõik algas ja kust nende inspiratsioon pärineb?

Üllatuslikult sai kõik alguse Londonis. Just siin kohtus noor tõkkejooksusportlane Ottavio Missoni 1948. aasta olümpiamängude ajal oma tulevase abikaasa Rositaga. Nad abiellusid 1953. aastal ja alustasid kudumifirmaga oma maja keldris asuvast töökojast. Esimest rõivakollektsiooni esitlesid nad 1958. aastal Milanos, püüdes värvikusega palju tähelepanu. See pani aluse nende eduloole. Missonide looming oli suuresti mõjutatud modernsest abstraktsest kunstist, millest inspireeritud kujundeid hakkasid nad kudumite valmistamisel kasutama. Mustritest on võimalik välja lugeda viiteid Sonia Delaunay, Lucio Fontana, Gino Severini jt kunstnike töödele. Valitsevad erksad värvid ja geomeetrilised kujundid-jooned.

Missoni näitus kõrvutab tekstiili- ja moekunsti näidiseid eelmainitud kunstnike töödega, tuues välja otsesed mõjutused ja puutepunktid. Välja on pandud Missoni kanganäidised, mustrijoonised ja ka vikerkaarevärvilisse valmistoodangusse riietatud mannekeenid. Mood ja kunst moodustavad orgaanilise sümbioosi, mis muudab näituse ülesehituse väga huvitavaks. Ei puudu ka „filminurk”, kus saab jälgida tööprotsessi ja kuulda nende lugu peategelastelt endilt.

Peale eelmainitu on Ottavio Missoni kunstiliseks väljundiks olnud kangajääkidest tehtud raamitud kaltsuvaipade valmistamine, mis on väga huvitav tootmisjäätmete käitlemise viis.

Ottavio on öelnud: „Ma võin küll olla kunstnik perekonnas, kuid Rosita lõi kõigepealt minu.”

Näitusel esitatud mustrid ja värviküllus on Missoni loomingu kesksed elemendid tänapäevani. Nende sügistalvise kollektsiooni värvi- ja kujundikeel on sama.

„Vikerkaares võib küll olla seitse värvi, kuid peale selle on lõputu hulk toone, millega mängida. Ka must on värv, see töötab väga hästi taustana, süvendades teiste värvide sära,” ütleb Rosita.

Missoni kuue dekaadivanune pereäri on haaranud endasse ka nende lapsed ja lapselapsed, kelle looming valmib endiselt Itaalias.

Näitus on avatud 4. septembrini 2016. Vaata lisaks Londoni moe- ja tekstiilimuuseumi leheküljelt.

Lisa kommentaar