Meditatiivne ruumiinstallatsioon ehetega

Kas olete tundnud hetke, mis eristub ajakangast ning kutsub: nüüd ja praegu? See on kui värav uude tunnetusvalda, mille kaudu avaneb täiesti uute võimaluste ruum. Vanakreeka keeles tähistas kairos kriitiliselt õiget momenti, millal on võimalus tegutseda ja midagi korda saata. Kui chronos on aja üldine kulg ja aja mõõt, siis kairos on õige ajahetk, mida on vaja tabada muudatuste tegemiseks.

Kairose ära tundmist kirjeldati metafoorina, kui keskkonna rütme ja muutuste jälgimist – kangastelgedel kudumise ja vibulaskmisena. Kanga lõimede vahelt läbi lippav süstik peab liikuma just õigel hetkel, et moodustuks ühtlane kangas. Õigesti ajastatud lask vibuga tabab märki. Kangasteljed ja kangas, maastik ja sihtmärk on osa aja ja ruumi ühtlasest voogamisest. Linnamaastikutes on kairos tähenduslik kui hetk sotsiaalses keskkonnas, inimese paiknemine ühiskondlikes muutustes mille tulemusel toimub inimeste lugude põimumine ning sellest vormuvad uued kujundid ja motiivid.
/K. Beljaev/

kairos

Foto: Erakogu

Näitus “Kairos” on ehtekunstnik Kätrin Beljaevi isiklikku laadi meditatiivne ruumiinstallatsion ehetega. Ehete ja ruumi seoste läbi kirjeldab kunstnik linnamaastikul ja sotsiaalses keskkonnas põimunud lugusid, hetki mis on oma vormi saanud ehetes. Toimunud kohtumiste materiaalsed jäljed on jagatud teemadesse “Linnad”, “Amuletid” ja “Kriimud”.

Näitusetööd on valminud residentuuris Idar-Obersteinis Saksamaal ning kunstniku kodustuudios Luksemburgis.

beljajev

Foto: Kadri Sammel

Kätrin Beljaev on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (MA juh.prof. Kadri Mälk) aastal 2015 ning täiendanud end Firenzes ja Portos. Ta on osalenud erinevatel näitustel Eestis ja mujal maailmas. Vabakutselise kunstnikuna on teda tunnustatud Noor Ehte Fondi preemiaga (2016) ning tema töid võib leida Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsiekspositsioonist.

1. septembril toimub Kätrin Beljaevi isikunäitusel HOP galeriis (Hobusepea 2) kunstnikupäev, kus autor on huvilistega vestlemas ajavahemikus 13.00-18.00.

Lisa kommentaar