Lüüsi eluline kunst

Mida rääkida, kui sa soovid rääkida millestki, mida nimetatakse armastuseks. Ning kuidas sellest rääkida, kui sa ei kasuta eneseväljenduseks sõnu. Ehk vaikides.

HOP galeriis saab vaadata Urmas Lüüsi näitust „Mortal Kombat: LOVE”, mida täiendavad interaktiivne installatsioon ja väikesed skulpturaalsed ehted. Kõik kollektsioonid on loodud rohkem või vähem purunevatest ning kergelt hävinevatest materjalidest. Peamiselt portselanist ehted leiavad tööde kõrvale lisatud videotes endile loomupärase otsa. Läbi tule ja brutaalse jõu väljendub objektide õrnus ning tundlikkus. Surnud punkt, killustumine ja uuestisünd. Hinge koidik. See on hetk, kui kruustangide vahel kraksuv viiul pole eales varem kostunud sedavõrd puhas ja aus, lauldes oma enda kõige sügavamalt kostuvas hääles. Objektid ja videod moodustavad terviku. Seletava, täiendava, toetava. Sõnu polegi vaja. Pilt seletab end teise pildi abil. Sama keel, samad häälikud, üksteisemõistmine.

„Kõik tööd jutustavad mingitest isiklikest üleelamistest, mida ma vaatlen ja mõtestan. Näiteks südame loo tekke taga on lahkumine väga kallist inimesest. Pärast selle inimese lennukile saatmist koju kõndides tundus valu rinnus nii põletav olevat, et tekkis tahtmine süda rinnakorvist välja rebida, see põlevana vastu maju visata ning terve linn maha põletada. Aasta hiljem visualiseerisin selle tunde teosena,” kirjeldab Urmas oma näituse tagamaid.

13549177_1231662013519536_1893863320_o

Foto: Anti Rannus ja Urmas Lüüs

„Töö, kus ma näole tõmmatud T-särgile pealuu joonistasin, tuli sündmusest, kus ma napilt rattaga auto alla jäädes ellu jäin. Hiljem tekkis väike psüühiline häire trauma tagajärjel, mil ma sattusin aeg-ajalt segadusse ning tundsin, et olen just kui surnud. See kummaline tunne kummitas üle poole aasta. Pidevalt ehmatasin unest üles ja kontrollisin, kas tunnen südame tuksumist. Video kõrval on teosena kaelakee, mille kolju kujulised lülid on saetud välja selle sama ratta osadest.”

13499789_1231661906852880_1088923219_o

Foto: Anti Rannus ja Urmas Lüüs

Urmas Lüüs (1987) on vabakutseline kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakonna õppejõud. Oma loomingus ühendab ta installatsioonid, etenduskunsti, heli, video, foto ja skulptuuri üheks suureks hingavaks organismiks, mille südame moodustab ehte- ja metallikunst. „Mortal Kombat: LOVE” on Lüüsi kaheksas isikunäitus. 2014. aastal pälvis ta Noore Ehte Stipendiumi ja tandemina Urmas-Ott (koos Hans-Otto Ojastega) Roman Tavasti preemia (2010) ning A-galerii aasta parima näituse preemia (2012).

Näitus on avatud kuni 19. juulini HOP Galerii, Hobusepea 2.

Lisa kommentaar