Lastemood lööb laineid

Täna, 16. juunil avatakse Pärnu muuseumis näitus „Lastemood lööb laineid”, mille üks osa on lastemoe ja -disaini ülevaatenäitus, kus on väljas üle 20 disaineri looming ja teine osa rahvusvaheliselt tunnustatud lastemoe stilisti Kirsi Altjõe suur lastemoefotode näitus pealkirjaga „Pärnu, lapsed ja mood”.

Kirsi_Altjoe

Foto: Laura Rohtlaan

Pärnu on üks Eesti kõige lastesõbralikum linn ja Pärnu muuseum kannab sedasama vaimu. Esimest korda pakutakse  võimalust vaadata ainulaadset kokkuvõtet Eesti lastemoest ja -disainist. Näitus „Pärnu, lapsed ja mood” on autori kummardus linnale, kus ta viimased 10 aastat on elanud.

Näitusele on kokku kogutud silmapaistvaim originaallooming alates Dadamora graafiliste piltidega lastepusadest, Mimi Disaini asümmeetrilistest rõivastest ja lõpetades Lilli Jahilo ning Tiina Talumehe uhkete komplektidega. Väljas on ka Eesti tootedisaini parimad palad.

Praegu tegutseb Eestis üle kui 40 lastemoe disainerit, kes loovad omapäraseid rõivaid, mänguasju, mööbliesemeid ja aksessuaare lastele ning noortele. Näitus toob Eesti tipptegijad ja nende edulood avalikkuse ette ning kutsub üles lapsi katsetama ja looma ise kas rõivamoodi või mõnda muud tarbekunsti vormi.

KirsiAltjoe

Kirsi Altjõe on tuntud ja tunnustatud Eesti lastemoe stilist ja moeblogija, kes on selle valdkonnaga tegelenud üle viieteist aasta. Kirsi Altjõe on teinud koostööd brändide ja ajakirjadega üle maailma – Islandist kuni Hong Kongini – ning aidanud paljudel Eesti brändidel maailma turule siseneda. Lastemoe juurde sattus Kirsi ajakirja Pere ja Kodu kaudu. Ta oli selle väljaande peatoimetaja ja üldiste uuenduste käigus tõi ta pereajakirja lehekülgedele ka moeseeriad. „See oli tollal üsna revolutsiooniline samm, sest lastemoe fotograafia oli siis Eestis veel üsna vähe tuntud ja tunnustatud ala. Tegime Pere ja Kodu tiimiga ise pilte, aga hakkasin otsima ka fotograafe, kes võiksid lastemoe seeriaid jäädvustada. Kutsusin mitmeid piltnikke proovima kätt lastemoega,” selgitab Kirsi. Moeseeriatega koos kasvas huvi Eesti oma lastemoe vastu – ta hakkas „koguma” brände ja tuli välja, et on päris palju väikseid väga mõnusaid disainereid, kes panevad rõivastesse palju armastust, aga kellest paljud polnud kuulnudki. Nõnda sündis Eesti esimene lastemoe veebileht ja blogi – SAND IN YOUR SHORTS KIDS BLOG (naljaks nimi „liiv sinu shorts’ides” on inspireeritud Pärnust ja elust koos väikeste lastega, mil liiv tungib sinu ellu igalt poolt – rannast, liivakastist. Liiv on üsna tüütu, aga lapse arenguks ja fantaasialennuks äärmiselt oluline. Nimi sümboliseerib lapsevanemaks olemise helget poolt). Kirsi asutatud SAND IN YOUR SHORTS blogi on valitud maailma 10 mõjukaima lastemoeblogi sekka ja tänaseks on blogil rohkem kui 20 000 jälgijat üle maailma.

Peale näituse pakutakse ka publikuprogrammi, mis keskendub eelkõige isetegemisele, et sütitada avastamis- ja tegemisrõõmu koos sõprade või perekonnaga. Publikuprogramm hõlmab töötube, mille eesmärk on pöörata tähelepanu keskkonnasäästlikkusele ja jääkide minimaliseerimisele, nagu paljud kaasatud disainerid seda juba teevad.

lastemood

Foto: Marilin Leenurm

Kirsi Altjõe sõnul on meil, mida näidata, millest rääkida ja mille üle uhkust tunda! On brände, kes rahvusvaheliselt tuntust koguvad, on suure potentsiaaliga väikeseid uusi tegijaid ja mis eriti tore – see näitus tõestab, et Eesti pole liiga väike, et suurelt unistada ja globaalselt tegutseda. Tänu Kirsi blogile on pildid Pärnumaa lastest ja paikadest jõudnud üle ilma eri kohtadesse ja Kirsi loodab selle näitusega tekitada huvi lastemoe ja fotokunsti vastu ning panna Pärnut ja Pärnumaad vaatama natuke teistmoodi, uudishimulikuma pilguga.

Pärnu muuseumi avar näituste saal kutsub vaatama disainerite loomingut, tutvuma nende loomeprotsessidega, looma ise ja saama inspiratsiooni stilist Kirsi Altjõe moefotodest!

Lisa kommentaar