Kuus Eesti disainerit tutvustavad oma loomingut Jaapanis
2.-16. oktoober toimub Jaapanis “Estonian Festival in Japan,” mille raames tutvustavad oma värskeimat loomingut disainerid Merle Suurkask, Liisa Kallam (Emma Leppermann stuudio), Mare Kelpman (Kelpman Textile), Stella Soomlais, Anneli Tammik ja Kairi Lentsius. Disainerite loodut tutvustatakse nii väiksematel esitlustel kui ka nädalasel väljapanekul Tokyo luksuskaupade kaubamajas Seibu.
“Festivali üheks eesmärgiks on Eesti disainerite loomingu tutvustamine ning jätkusuutlike koostöösidemete loomine. Seni on Eesti disaini kokkupuuted Jaapaniga olnud põgusad. Tänu koostööle ettevõttega Yourmarks, kes tegeleb Jaapanis põhiliselt Põhjamaisete brändide tutvustamisega, avanes Eesti disaineritel võimalus viia tükike kohalikust kultuurist maailma teise otsa,” selgitas “Estonian Festival in Japan” peakorraldaja Janne Funk.
“Väljavalitud Eesti disainerite käekirjas on näha minimalismi, mis Jaapani kultuuriruumi võiks sobida. Ka projekt TELK3 keskendub Jaapanile omasele materjali taaskasutuse ning parandamise käsitlusele. Looduse hoidmine ning vanast uue väärtuse otsimine on neilegi oluline,” sõnas disainer Kairi Lentsius (Lentsius Design). Tema sõnul algasid ettevalmistused Jaapanisse minekuks juba kevadel, mil Jaapani partner Yourmarks tegi teatavaks projekti valitud disainerid.
Nahkaksessuaaride disainer Stella Soomlais kinnitas, et geograafilisest kaugusest hoolimata on Eesti ja Jaapani disainimaastikul teatavaid sarnasusi. “Jaapanlased hindavad põhjamaist disaini – minu tooted on juba saanud väga positiivset vastukaja, kuid omal käel Jaapani turule pole olnud jaksu veel siseneda,” rääkis Soomlais, kes Jaapani publikule plaanib tutvustada oma ringsüsteemil põhinevat kottide ja aksessuaaride kollektsiooni.
Tekstiilikunstnik Merle Suurkask meenutab, et Stuudio Emma Leppermann korraldas 2011 aastal näituse “Me armastame Jaapanit,” mida praeguses olukorras võib käsitleda teatava ettekuulutusena. Seitse aastat hiljem on Eesti mööblitootja juurdelõikusjääkidest siiditrükiga kotid, kangastelgedel kootud sallid ja pontšod, nutikalt erinevaid tekstiilimaterjale ühendades loodud aksessuaarid teinud esmatutvuse Jaapani turuga.
Ka Mare Kelpman on teinud varem Jaapani ettevõtetega koostööd, samuti on ta võitnud sealt auhindu kangaste disaini alal. “Kelpman Textile tooted kõnetavad Jaapani ostjaid, kes sarnaselt eestlastele otsivad muutlikule kliimale sobivaid rõivad,” rääkis Kelpman. “Jaapani partneri soovi kohaselt saatsime teele laia valiku tooteid.”
Festivali programm hõlmab ka Eesti kultuuri tutvustamist pärimusmuusika kaudu. “Jaapanis esinevad Trad.Attack!, Mari Kalkun ja Tuulikki Bartosik,” ütles Funk. Ettevõtmise üks koostööpartner Harmony Fields tutvustab Põhjamaade ja maailmamuusikat Jaapanis. Olles võõrustanud Jaapanis juba Curly Strings’i ja Tuulikki Bartosiki, on neil tekkinud suur huvi jätkata ka edaspidi Eesti muusika laiema tutvustamisega. “Kuna meil on tekkinud väga head kontaktid Jaapanis, siis usun, et need on alles esimesed sammud, mida praegu astume,” kinnitas Funk.
Sündmusega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Projekti rahastavad EV100, Kultuurkapital ja partnerid on Harmony Fields, Yourmarks Jaapanist ning Eesti Saatkond Tokyos. Projekti Eesti-poolne korraldaja on Jaapani-Eesti koostööga tegelev ettevõte Kirimiri.