Kuurordimood

Pärnu Muuseumi ja Jurmala Linnamuuseumi ühisnäitus “Kuurordimood” tutvustab Eesti ja Läti kuurortides levinud vabaajarõiva ja –aksessuaarimoodi 19. sajandi lõpust kuni 1990. aastateni. Näitus eksponeerib värvikaid esemeid Jurmala ja Pärnu muuseumi kogudest ning Ainars Radovicsi erakollektsioonist.

Foto: Erakogu

Vabaajamoe sünnikohaks võib pidada hilise 18. sajandi Prantsusmaa ja Inglismaa supelasutusi. Puhkekohtade areng ning traditsioonide ja eluviisi muutumine tekitasid vajaduse senisest kergema ja sportlikuma riietuse järele. Esimeste suviste vabaajakollektsioonide ehk nn. “kruiisikollektsioonide” loojateks olid 1920. aastatel Jean Patou, Coco Chanel ja Elsa Schiaparelli. Ka Baltikumi kuurordimood arenes kuni teise maailmasõja lõpuni sarnaselt Euroopas levivate trendidega. Nõukogude perioodil lähtus mood samuti suures osas läänelikel eeskujudel, kuid seda kommunistliku ideoloogia poolt modifitseeritud kujul. Samuti puudus Nõukogude Liidus laiematel massidel juurdepääs moekaupadele.

Kuurordimoe erinevatel kümnenditel peatuv näitus käsitleb rõivaid kui väljendusrikkaid ajalooliseid tõendeid. Rõivad ei kõnele ainuüksi kandja isikust ja tema esteetilistest hinnangutest vaid ka kandja ajastust, mis läbi kehakatete peegeldab valitsevat ideoloogiat, tabusid, unistusi ning lootuseid ja ootuseid.

Näitus jääb avatuks 31. augustini 2016.

NB! Kolmapäeviti kell 17.00 on näituse “Kuurordimood” pääsme ostnutele eestikeelne giidituur tasuta! Tasuta giidituurid toimuvad kogu suve vältel igal kolmapäeval ning eelnev registreerumine ei ole vajalik. Ettetellimisel on võimalik tasuta giiditeenust tellida ka samade nädalapäevade teisteks kellaaegadeks (gruppidele al. 4 inimest). Tellimine: kylastused@pernau.ee

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar