Kostüümikunsti olulisus filmis

Juba täna, 27. novembril, leiab koostöös Creative Gate’iga aset uuenenud kontseptsiooniga moesündmus PÖFF: Black Catwalk. Moe- ja kultuurisündmus juhatatakse sisse filmi- ja kostüümikunstiteemalise paneeliga, millest võtavad osa Reet Aus, Jaanus Vahtra, Denis Girenko ja Tanel Toom, vestlust modereerib Anne Vetik.

Foto-Johan Hallimäe

Foto: Johan Hallimäe

Kell 19:30 PÖFF: Black Catwalki raames algavas vestluspaneelis arutletakse kostüümikunsti olulisuse üle filmis ning vaadeldakse kostüümikunstiõppe olukorda Eestis. Ühtlasi vaadeldakse välisproduktsioonide Eestisse toomise võimalusi ning eestlastest tegijate kaasamist neis.

Üks paneliste, moe-, teatri- ja filmikunstnik Reet Aus usub, et antud teemapüstitus on niisama huvitav kui ka väga vajalik: “Mingil põhjusel ei saa filmi ja teatri kostüümikunsti Eestis eraldi erialana õppida ning antud lavariietuse loovad sageli moeeriala lõpetanud. Nad küll saavad moe- ja kostüümiajaloo tausta, kuid oma kogemuse põhjal oskan siiski öelda, et filmi ja teatrisse kostüümide loomine on tegelikult üsna spetsiifiline ettevõtmine”. Aus leiab, et vastava eriala puudumine võib ühtlasi olla ka põhjuseks miks kostüümikunst jääb tihti tähelepanuta ning inimene ei oska seda piisavalt väärtustada. “Ma arvan, et sellest on mõistlik rääkida, sest kostüüm aitab luua karakteri, on näitleja kõige suurem abivahend ning selle teostamise alla läheb väga suur töö,” põhjendab Aus.

Lisaks Reet Ausile võtavad vestlusringist osa kostüümikunstnik ja loovjuht Jaanus Vahtra (on teiste seas loonud kostüüme filmidele “Idioot”, “November” ja “Sügisball), pikaajalise rahvusvahelise kogemusega kostüümikunstnik Denis Girenko ning režisöör Tanel Toom, kes 2010. aastal omandas magistrikraadi mängufilmi režii erialal. Samal aastal võitis Toom filmiga “Pihtimus” parima välismaise filmi kategoorias tudengifilmide Oscari ning aasta hiljem nomineeriti see Ameerika Filmiakadeemia poolt 83. Oscarite jagamisel parima lühifilmi auhinnale. Vestluspaneeli juhib kunstikriitik ja Baltika loovjuht Anne Vetik.

Vestluspaneelile järgneb lühike vaheaeg ning 20:30 läheb show edasi Black Catwalkiga, kus lemmikfilmidest inspireeritud kostüümikunsti asuvad esitlema noored Eesti moeloojad.

Filmi- ja rõivakunsti üheks põimiv moesündmus leiab aset Tallinnas, alternatiivklubis HALL algusega kell 19:00. Black Friday raames . Rohkem informatsiooni PÖFF: Black Catwalk Facebooki sündmuse all.

Lisa kommentaar