Kleidiks vormitud loodus
Kõigil moesõpradel on nüüd küllaga põhjust suund lõunasse võtta, sest kuni 16. oktoobrini saab Riia disainimuuseumis imetleda võrratut valikut 18.‒21. sajandi kleitidest ja aksessuaaridest, mida kõiki ühendab inspireeritus võimsast, vägevast ning argisest loodusest. Väljapaneku kollektsioon pärineb maailmakuulsa moeajaloolase Alexandre Vassilievi kogust.
Näitus pealkirjaga „Tamed Nature” („Taltsutatud loodus”) on pühendatud looduse ja moe igikestavale sümbioosile, mis on juba aastasadu olnud aluseks lugematute rõivaste loomisel. Kokku näeb Riias 100 kostüümi ning üle 300 aksessuaari.
Loodus on alati olnud lõputu inspiratsiooniallikas ning väljakutse nii kunstnikele, muusikutele, luuletajatele, arhitektidele ning muidugi ka moeloojatele. Rikkalik, pidevas muutumises olev loodus oma sügavate vete, lõputute laante, kirgaste lillede, unelevate niitude ning eripalgelise loomariigiga moodustab erakordse paleti, mis aitab luua aina uusi vorme ja siluette, unustamatuid värvikombinatsioone, võluvaid kaunistusi ning üllatavaid aksessuaare.
Riias hiljuti avatud näitusel pole kostüümid grupeeritud mitte ajastu, vaid temaatika järgi: mets, aed, meri, džungel, eksootika ning savann. Iga rõiva- ja aksessuaarirühm (peakatted, kotid, kingad, ehted) räägib oma loo seotusest loodusega. Näiteks toovad kirevad džunglitoonid kokku püütonid, paradiisilinnud, papagoid ning pantrid; savanni pehmed varjundid aga ühendavad sebrad, elevandid ja liivakarva lõvid. Merevaik, karbid ja liiv aga meenutavad rannaribasid, samal ajal kui kalad, merikilpkonnad, korallid, pärlid ning meritähed teevad kummarduse müstilisele veemaailmale.
Näitusel on oma koht ka aia- ja pargikultuuril, mille lahutamatuteks osadeks on külluslik lillemeri, võimsad puud, liblikad ja laululinnud, kes kõik on jõudnud mustritena kangastele ning kelle vormid inspireerivad looma kütkestavaid siluette ja lõikeid. Isegi aed- ja juurviljad (rääkimata puuviljadest), nagu salat, kapsas, sibul ning porgand, on leidnud oma tee tänapäevastele rõivaprintidele.
Alexandre Vassiliev ise on näitust kommenteerides öelnud, et igal sajandil ja dekaadil on oma lemmikud: „18. sajandil armastasid ka mehed tikitud lillevanikumustreid; 19. sajandil aga võidutsesid korallidest ehted ning pärltikandid. 20. sajandi esimesel dekaadil kandsid peened prouad hermeliinmuhve ning ülielusuuruses lilledega dekoreeritud kübaraid. Kolmekümnendatel tegi oma võidukäigu rebaseboa, neljakümnendatel aga astusid rambivalgusesse püütoninahast kingad ning krokodilli- ja sisalikunahast käekotid. Viiekümnendatel haaras see-eest tähelepanu taas romantiline lillemuster.”
Riias avatud põneva näitusega kaasneb ka eraldi programm, kuhu kuuluvad teemakohased loengud ja aruteluringid, millest võtavad osa kogenud moeeksperdid. Näitus jääb avatuks 16. oktoobrini. Soovitame soojalt!
Vaata lisaks Riia disainimuuseum.