Kaunitar ja koletis

Tallinna Kunstihoones avatakse sel reedel, 18. märtsil, mahukas kahe erineva põlvkonna tippkunstniku mänguline ja värviline dialoog, mis toob publiku ette ülevaate Tiit Pääsukese ja eelõige rahvusvahelisel kunstiareenil esineva Kris Lemsalu töödest. Mõlemad autorid on uue loomingu tarbeks leidnud inspiratsiooni ka teineteisest.

krislemsalu

Foto: Karel Koplimets

Kuraator Tamara Luuk on toonud ühele näitusele kokku üllatava põlvkondadeülese dialoogi, Eesti maalikunsti grand old man’i Tiit Pääsukese ja kaasaegse rahvusvahelise kunsti rising star’i Kris Lemsalu.

„Kahe kunstnikul – 1970. aastatel ennast jõuliselt ja stabiilselt Eesti tippmaalikunstnikuna maksma pannud Tiit Pääsukesel (1941) ja 1985. a. sündinud, keraamikuks koolitatud, nomaadiks kasvanud ja võluvalt võimsa koorikloomana kunstimaastikke märgistaval Kris Lemsalul on visuaalselt palju ühist: värvide intensiivsus ja kooslus, kujutamise aines, milles on märkimisväärselt palju looma ja naist ning neid ühendab ka selle ainese topislikkus, dramaatiline teatraalsus ja märgilisus,“ kirjeldab kuraator kunstnikke.

Näituse ülesehitus lähtub kahe kunstnikukarakteri iseseisvusest ja omapärast. „Kaunitari ja koletise“ kavatsus ei ole omavahel kunstikke ega nende töid vastandada ega teineteisest sõltuma panna.

TiitPaasuke_ja_Kris Lemsalu.Paraadportree

 

Näituse sisus näeme vaimustust vanadest ja uutest müütidest ja olemisest kui rituaalist. Tamara Luuk: „Lemsalu täidab ära lünga Eesti kunsti ajaloos, kus tõelisi, metsiku ja autentse kujundiga töötavaid „primitiivse energia“ kunstnikke napib. Pääsuke on tundlik professionaal, kes on selle vahetu ja toore kultuuriülese jõu ära tundud ja kes oma haritust ja vahendeid reetmata selle ürgjõu poole ja Krisile vastu liigub.“

23. märtsil kell 20 linastub kinos Sõprus Jean Cocteau’ 1946. aasta film „Kaunitar ja koletis“, mille juhatab sisse kuraator Tamara Luuk. Film on prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega.

Näitus jääb avatuks kuni 1. maini.

Lisa kommentaar