Käsitöö jutustab lugu
Eile, 17. veebruaril avati Tallinnas Eduard Vilde muuseumis näitus „Kuldse peaga nõel”, kus saab näha rikkalikku erakollektsiooni 20. sajandi alguse Eesti käsitöörõivastest ja kodutekstiilidest. Näitusel eksponeeritakse Kilvetite perekonnale kuuluvaid käsitööna valmistatud rõivaid ja tekstiile. 1910.‒1950. aastatel valminud kollektsioon annab ilmeka ülevaate Eesti kodukultuuri arenguloost läbi ühe perekonna naiste loo.
Erakordselt hästi säilinud kogus on sadakond käsitööna valminud peenemustrilist kodutekstiili ja riietuseset: tikitud seinavaipadest ja voodikatetest käsitööpitside ja daamide kleitideni välja. Kogusse kuuluvad ka laste kleidid ja unikaalne ristimiskleit. „Meie pere tüdrukute ristimiseks on seda kleiti kasutatud 1920. aastatest alates,” ütleb kollektsiooni üks omanikest ja näituse koostaja Kertu Saks.
Lisaks ajaloolisele materjalile (fotod, dokumendid, esemed) ilmestavad näitust ka Eesti ühe hinnatuima fotograafi Mark Raidpere ülesvõtted kollektsioonist. Materjali põhjal on 2016. aasta aprillis valmimas ka raamat „Kuldse peaga nõel. Albumraamat 20. sajandi alguse Eesti käsitöörõivastest ja kodutekstiilidest” (Eesti Ajakirjade Kirjastus).
Näitus on E. Vilde muuseumis avatud 14. maini 2016.