Tallinna Portreegaleriis saab vaadata näitus -projekti Traces, mis on esimene eksperimentaalne sümbioos kahe õe – Sanda ja Helen Sirp koostööst, käsitledes sama teemat erinevates meediumites. Lõpptulemusena sündiv ruumiline installatsioon on vestlus maalide ja fotolavastuste vahel, andes teostele uue dimensiooni kahekõne formaadis. Kajad minevikust, hetked, abstraktsed mälestused, läbikumavad kihid ja aimdused kaugusest –läbi minimalistliku kujundikeele sündiv ruum hõlmabendas avastamist läbi radade, mis igat vaatajat omamoodi kõnetavad.
Näitusele valminud maalid on isiklikud otsingud, avastused, mõtisklused ja tunnetused teemal Traces, mis annavad vaatajale piisavalt vabadust ja tõlgendusruumi –aega peatuda, aega iseendale. Lõpptulemuse kõrval on sama oluline protsess, mis Sandra puhul on aeglane, monotoonne, korduv, rutiinne ning distsiplineeriv. Protsess ja tööd peegeldavad paljugi isiklikku püüdlust korrastatuse, rahu ja tasakaalu poole valides selleks minimalistliku geomeetrilise visuaalse keele. See on järjepidev töö iseendaga, mille tulemusena sündinud teosed annavad aimdustkunstniku enda teekonnast, kuid võiksid pakkuda ka vaatajale võimalust sisevaatluseks.
Fotod on sündinud koostöös erinevate fotograafidega Tallinnas ja Londonis, puudutades momente alateadlikest jälgedest minevikust. Eeltööna sündinud kujundikeel ning teemade valik on saanud oma lõppvormi pildistamise ajal sündinud sünergiast, oluline osa on nii juhuslikkusel kui ka planeeritusel. Vaikelu formaadis tööd hõlmavad nii kontrollitud stuudiokeskkonnas loodud situatsioone kui ka kunstniku jaoks olulistes looduslikes keskkondades valguste ja varjudega mängivaid olukordi. Rõhuasetus on tunnetusel, kihilisusel ja joontel, sümbolistlikel objektidel, kaadrist väljaspoole jääval ja kaugemale ulatuval narratiivil. Foto, kui hetke ajas salvestav meedium, annab omakorda lisakihi kujutatavalemineviku resonantsiga situatsioonile.
Sandra Sirp (s 1988) on lõpetanud Tallinna Ülikooli Kunstiõpetuse BA (2012), Eesti Kunstiakadeemia Meediagraafika BA (2017) ning täiendanud end illustratsioonis ja maalikunstis Porto Ülikooli Vabade Kunstide osakonnas (2015/2016). Aastast 2012 töötab ta Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis haridus programmide koordinaator- pedagoogina, millele lisaks tegutseb vabakutselise graafilise disaineri ja kunstnikuna. 2008. aastast on ta osalenud grupinäitustel ning 2016. aastal toimus esimene isiknäitus. Kunstnikuna väljendab ta end läbi minimalistliku visuaalse keele, peab oluliseks loomise protsessi ning keskendub põhiliselt inimese sisemaailmale.
Helen Sirp (s 1983) on Londonis resideeruv vabakutseline loovjuht ja kujunduskunstnik, õppinud kunsti ÜRO Rahvusvahelises koolis New York-is, kujunduskunsti Eesti Kunstiakadeemias, magsitrikraadi omandanud Narratiivsete keskkondade kujundamise erialal Londoni Central Saint Martins Ülikoolis (2013). Helen on tegutsenud kontseptuaalse kujunduse valdkonnas üle 10 aasta, töötades rahvusvaheliselt nii moe-kui disainimaailmas. Tema käekirja võib kirjeldada sõnapaariga sürrealistlik minimalism– omamoodi jutustav lähenemine kogemusele nii ruumis kui pildis, hõlmates endas installatsioone, fotolavastusi ja filmitöid, ning kooslust kõigist nimetatutest. Portfooliosse kuuluvad rohked näituseprojektid, kontseptsioonid ja kujundused brändikampaaniatest moelugudeni ning ürituste ja installatsioonide loovjuhtimine ja kujundus.
Näitus Tallinna Portreegaleriis jääb avatuks kuni 16. novembrini.