Kaduv võlu

Fotograaf Katrina Tang toob Fotomuuseumi projektiruumi oma dokumentaalse maakoolide projekti “Kaduv võlu. Eesti maakoolide elu”, millega ta töötab juba aastast 2004 tänaseni.

tang

Katrina Tang. Foto: Erakogu

Eesti maakoolide elu jäädvustades tegeleb Tang unustatud väärtuste esiletoomisega. Tema tegevus on kõige puhtakujulisem visuaalse ajaloo kirjutamine. Aeglase fotograafilise meetodi kasutamine ja keskformaat-analoogkaameraga pildistamine on tulnud teema käsitlemisel kasuks – lisanud kujutistele poeetilist sügavust, toonud minevikku kadunud hetke vaatajale lähemale, äratanud mälestusi.

Katrina Tang: “Mäletan, et 2004. aastal lugesin uudiseid koolireformist ja sellest, et just väikestes maapiirkondades planeeritakse neid asutusi sulgeda. Peagi avastasin end Pärnumaal Suigu maakooli uksele koputamas, et küsida, kas tohin nende väikest kogukonda pildistada. Järgmised kaheksa aastat olin osa nende perest. Külastasin ka lähedalasuvaid koole: Taali, Selja ja Kabli, mis asusid samuti Pärnumaal. Täna on kõik need neli kooli suletud.”

Kaasaja kontekstis näeb fotograaf positiivse noodina omaalgatuslike kogukonnakoolide tekkimist: “Hiiumaa Vabakool, Lilleoru Põhikool, neid näiteid on veel. Seega ei ole projektile veel kavatsust joont alla tõmmata.” Tang tähtsustab pisikeste maakoolide õppe personaalset lähenemist, mis pole võrreldav suurte “kombinaat”-koolide strateegiatega.

Maakoolide projekt on olnud alus Tangi suurtele koostööprojektidele maailmas: “Nii New Yorgis agendi leidmisel kui ka Milaanos Guccile pildistades võlusid kliente just need pildid ja need siirad lapsed. Alati, kui mulle näidati pildistamiste ideekavandit, vaatasid mulle vastu maakooli lapsed.”

Katrina Tang on Eesti fotograaf, kes omandas fotograafia bakalaureusekraadi Inglismaal Bournemouthis asuvas kunstiinstituudis (Hons). Seejärel tegi kaastööd erinevate lastebrändide ja ajakirjade jaoks Londonis. Praegu töötab Tang rahvusvaheliselt New Yorgi, Londoni, Pariisi ja Eesti vahel. Tang on töötanud tuntud kaubamärkide ja väljaannetega, sealhulgas Gucci, Clarks, Mini Boden, Oeuf NYC, Fcuk, Very French Gangsters, Medela, The Times, ajaleht Milk Magazine jt.

Näitus “Kaduv võlu. Eesti maakoolide elu” jääb Fotomuuseumis avatuks aprilli keskpaigani. 

Lisa kommentaar