Kadri Mälgu näitus “Buldog” pikeneb!

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum on 20. jaanuarist taas avatud ning trepigaleriis näeb selle nädala lõpuni ehtekunstnik Kadri Mälgu näitust “Buldog”, mis toob vaatajate ette Mälgu viimase viie aasta loomingu.

Foto: Erakogu

ETDM-s eksponeeritud kooslust ühendavaks võtmeks on ta valinud buldogi metafoori, kirjeldades koera tasakaaluka ja intelligentse olendina.

“Vajaduse korral kaitseb buldog kõiki. Ta on hästi arenenud huumorimeelega rahulik ja mõtlik loom. Kangekaelne, ent aristokraatlike maneeridega melanhoolik,” kirjutab Kadri Mälk näituse saatetekstis. “Arvestada tuleb sellega, et teda ei tohi sundida ja ta enne mõtleb, kui tegutseb.”

NSaxTRMg

Foto: Hedi Jaansoo

Näiliselt taltsutatud loomas säilib siiski talle loomuomane metsikus ja silmale nähtamatu, mida ka Mälgu ehtetest pahvakutena õhkub. Teoste valik näitusel suunab vaataja suhestuma nii autori mõtete kui ka isiklike sisemaastikega. Ekspositsiooni keskmeks on Mälk asetanud oma õpetajale Leili Kuldkepile pühendatud teose.

malk

Foto: Tiit Rammul

Kadri Mälk (1958) on rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti ehtekunstnik professioonilt, metafüüsik kutsumuselt.  Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala pikaaegse juhina on ta muutnud ja laiendanud märkimisväärselt ehtekunsti tähendust, suunanud ja kujundanud terve põlvkonna Eesti ehtekunsti olemust ning haaret. Mälgule omane esteetika on tume ja poeetiline, teemakäsitlustes on ta ühtaegu müstiline, romantiline ja teravmeelne.

Mälk lõpetas riikliku kunstiinstituudi metallehistöö eriala 1986. aastal jätkates samas mõned aastad hiljem õppejõuna, 1996. aastast professorina. Ta on täiendanud end mitmel pool Euroopas ja Aasias, uurinud põhjalikult kivikasutust ja lihvimist.

1990. aastatest on Mälgu näitustel esinemine sage ja ulatuslik ning tema kaasatus rahvusvahelisel ehtekunstimaastikul tihe ja tuumakas ulatudes Soomest New Yorki ja Hollandist Shanghaini.

Kadri Mälgu töid on muuhulgas omandanud Victoria ja Alberti Muuseum Londonis, Alice ja Louis Koch Sammlung Zürichis, Riiklik Ermitaaži Kunstimuuseum Peterburis, muuseumid Moskvas, Hamburgis, Berliinis, NY-s, LACMA Los Angeleses, Espace Solidor Cagnes-sur-Mer’is Prantsusmaal ja arvukad erakogud.

Loomingu ja õpetamise kõrval on ta kirglik ehtekollektsionäär ning täpse tunnetusega kirjutaja. Ta on koostanud ja välja andnud arvukalt raamatuid.

Näitus on avatud K-P kell 11-18 kuni 24. jaanuarini 2021.

Näitus „Buldog“ esitleb valikut Kadri Mälgu viimase viie aasta loomingust.

Lisa kommentaar