Kaasaegne Eesti ehe
Novembri keskel Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis avatud kaasaegse ehtekunsti näitus hakkab jõudma lõpuni. Näitus “ESTONISHING ! 13* Eestist” saab muuseumi trepigaleriis vaadata veel kuni 15. jaanuarini. Kiirustage!
Kaasaegsest Eesti ehtest on saanud rahvusvahelisel areenil kvaliteedimärk, mis eristub ehtekunsti üha ühtlustuvast peavoolust emotsionaalse sügavuse ja melanhoolse sisekaemuslikkusega. See oli ka põhjus, miks tänavu märtsis Münchenis toimunud suurnäituse „Schmuck“ raames kutsus Brasiilia galerist Thomas Cohn messile oma galeriid esindama just eestlased. Thomas Cohni galerii on Ladina-Ameerika juhtiv nüüdisehtele keskendunud galerii, mis esindab ehtekunstnikke kogu maailmast.
Galerist pakkus näitusele välja ka üsna bravuurikalt kõlava pealkirja: „ESTONISHING ! 13* from Estonia“. Selles peegeldub tema suur vaimustus Eesti ehtekunsti suhtes. Näitusele valitud 13 Eesti kunstniku ühisosaks peavad kuraatorid kontemplatiivset lähenemist loomingu algete otsimisele ning enese eraldamist maailma mürast mõtteselguse ja tunnetusliku subjektiivsuse kaudu. Kunstnikke seob vaikne vastastikune lugupidamine, kus mõtteruumide kooseksisteerimine on hajakülalikult harali.
Münchenis iga aasta märtsis Handwerksmesse raames toimuv prestiižne ehtenäitus „Schmuck“ on suurim eelvalikuga nüüdisehte näitus, mis on regulaarselt toimunud juba 1959. aastast. Olulised ehtegaleriid üle maailma tulevad messile, et esitleda „Schmucki“ kõrval oma kunstnikke või näitusi. „Schmuck“ ise ja selle satelliitprogramm linnas on aastatega kasvanud aina tähelepanuväärsemaks ehtekunsti lavaks ja foorumiks, mida viimastel aastatel korraldatakse „Müncheni ehtenädala“ nime all. Festivali mõõtmetesse paisunud üritustenädalat külastavad tuhanded professionaalid üle maailma – kunstnikud, galeristid, kollektsionäärid, kriitikud ja tudengid. Üle linna avatakse üle saja ehtenäituse, toimuvad loengud ja aktsioonid ning esitletakse ehteraamatuid.
„Estonishing“ võeti publiku poolt suurepäraselt vastu, väljapaneku terviklikkus ja läbimõeldus oli messi kontekstis silmapaistev. Mitmed tööd leidsid näituselt tee olulistesse erakollektsioonidesse üle maailma.
Juunis rändasid Eesti ehted São Paulosse, kus neid eksponeeriti Thomas Cohni galeriis. Nüüd, pärast kahte edukat välisnäitust on 13 ehtekunstniku nii uusi kui ka algselt esitatud teoseid võimalik näha Eesti publikul – Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis.
Näitust saadab kataloog, mille on kujundanud Asko ja Julia Maria Künnap. Kataloogis avab iga kunstnik oma tööde kõrval iseennast ka ühe eestikeelse sõna ja seda illustreeriva pildi kaudu.
Näituse kuraatorid on Thomas Cohn ja Tanel Veenre.
Osalevad kunstnikud:
Kadri Mälk, Tanel Veenre, Piret Hirv, Kristiina Laurits, Villu Plink, Nils Hint, Sofja Hallik, Eve Margus-Villems, Darja Popolitova, Maria Valdma, Julia Maria Künnap, Maarja Niinemägi, Ketli Tiitsar
Näituse kujunduskontseptsioon on kõigi osalevate kunstnike ühislooming.
Näituste ja kataloogi toetajad: Thomas Cohn, Eesti Kultuurkapital, Susan Cummins, Helena Pahlman, Mart Kalm, advokaadibüroo Ehasoo&Partnerid, SA Noor Ehe, Emil Urbel.