Jazzkaar on kohe siin
Pole vist üllatav, et aeg liigub kohati meeletu kiirusega. Nii olemegi juba õige pea ringiga oktoobrikuus, mis tõotab tulla tavapärasest meloodilisem ja mitmetahulisem, taaskohtumise rõõmu valmistav ja ehk ka üllatav, vähemalt muusikamaailmas. 9. oktoobril algab festival Jazzkaar, mille programmi mahub põnevaid uusi avastusi ja ka rõõmsaid taaskohtumisi meie endi kodumaiste artistidega. Oleme Femme lugejatele nüüd juba kahel korral pakkunud võimalust tutvuda lähemalt mõne festivalil esineva artistiga, täna teeme seda veel üks kord. Lummava häälega Anett ja funk’ilikult mitmekülgne Siim Aimla kirjeldavad lähemalt üksteise loomingut.
ANETT SIIMUST
Kas ja milliseid kokkupuuteid on teil Siimuga tööalaselt olnud? Kas näete võimalusi põnevateks koostööprojektideks?
Mul on olnud au Siimuga muusikaalaselt varem kokku puutuda, olen teda muusikuna alati väga austanud. Mulle tundub, et pole olemas asja, mis tal muusikas üle võimete käiks. Siim on nagu muusikaentsüklopeedia ja väga andekas pealekauba. Olen hea meelega nõus temaga tulevikus mõne projekti koos ette võtma!
Kuidas kirjeldaksite tema loomingut? Mida väärtustate, mis teeb tema loomingu/lähenemise eriliseks?
Siim Aimla Funk Bandi muusikas on minu jaoks olemas kõik funkmuusika tahud ja ägedad seaded, mis saadavad kõiki albumi lugusid. Kogu bänd gruuvib loost olenemata üliägedalt. Nende muusikas ja esituses on stiilipuhtust, tujutõstvat energiat ja ka sügavust.
Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna just nüüd oktoobris?
Tegemist on nii mõnusalt kaasakiskuva muusikaga. Ma kujutan ette, et sellelt live’ilt lahkuvad inimesed naeratus näol ja meeled paitatud. Ma ei ole kunagi Siim Aimla Funk Bandi ise live’is kuulata saanud, aga plaanin nüüd Jazzkaarel seda võimalust kasutada ja ootan juba huviga!
Mitmekülgne muusik Siim Aimla on Eesti džässimaastikul tegev juba paarkümmend aastat – tema nakatavat energiat ja teravmeelsust on jagunud kõigile, kes on muusikuga koostööd teinud. 10. oktoobril toimuval kontserdil haarab Siim Aimla Funk Band publiku kaasa sütitava funkiga. Selle bändi lavakõla trump on funk-muusikale iseloomulikud puhkpillid ning paletile lisab hingestatud värve kodumaise „sinisilmse souli” saadiku Kristi Raiase ehk Rita Ray külalisvokaal.
Mida annab Jazzkaarel esinemine Teile kui artistile/muusikule?
Siim: Jazzkaar on rahvusvaheliselt kõige laiahaardelisem ja kõige suurem džässiifestival Eestis, mis on väga tugevaks kaubamärgiks mitte ainult kodumaiste, vaid ka välismaa artistide seas. Sealne publik on samuti rahvusvaheline. Ja kui ikka saab oma bändi ja esineja nime näha kõrvuti maailmatasemel artistidega, on see alati väga tore ja karjääri mõttes oluline. Festivalidel esinemine loob võimalusi ja eriti hea on see, kui see kõik toimub siinsamas Eestis.
SIIM ANETIST
Kas ja milliseid kokkupuuteid on teil Anetiga tööalaselt olnud? Kas näete võimalusi põnevateks koostööprojektideks?
Olen Anetiga kokku puutunud, meie tutvusringkond kattub põgusalt ja ta on väga sümpaatne inimene. Tööalaselt tõsist kokkupuudet ei ole veel olnud, aga tulevikus ma seda sugugi ei välistaks. Me mõlemad tegeleme niisuguse muusikaga, milles otsingud, nii loomingulised kui ka isikulised, kestavad jätkuvalt.
Kuidas kirjeldaksite tema loomingut? Mida väärtustate, mis teeb tema loomingu/lähenemise eriliseks?
Laulja puhul on olulisim tema HÄÄL. Anetile on looduse poolt antud väga meeldiv tämber ja ta on õppinud oma häält ka hästi kasutama. Ja mis on küllaltki oluline, tema hääle tunneb alati ära! Teine oluline asi on tema inglise keele oskus, sest Anett laulab põhiliselt ju inglise keeles. Minu jaoks kõlab see väga usutavalt, ausalt öeldes ei saagi teda kuulates aru, et laulab eestlane! Kui juba kiitmiseks läks, siis mainin veel, et mulle sümpatiseerivad tema lood ja viis, kuidas ta oma laule ja lugusid „jutustab”. Koostöö mitmete erinevate produtsentide ja kaasmuusikutega on alati ennast õigustanud. Mulle kui ikkagi veidi vanema generatsiooni inimesele meeldivad lood, kus mul on võimalik eristada meloodilist materjali ja milles on olemas ka harmoonia (erinevalt muusikast, kus justkui muud ei olegi kui sound). Aneti muusikas on see kõik olemas.
Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna just oktoobris?
Esiteks on ju olnud päris kontsertidega pikk paus, loodame, et nüüd ikka kõik toimima saab! Elus kontsert on alati võrreldamatult suurema energialaenguga kui salvestus või veebikontsert. Igal kontserdil tekib energiavahetus artisti ja publiku vahel ning Jazzkaare publik on veel iseäranis soe ja sünergia-aldis. Jazzkaare publik tahab ja oskab kuulata.
Anett Kulbin on pop-souli laulja, kes on tegutsenud nii bändi Wilhelm solistina kui sooloartistina. 2019. aasta maikuus ilmus Aneti debüütalbum „All Over Again”, mis on kantud isiklikest, noore naise kogemustest nii iseenda kui artistina ja on stiililiselt inspireeritud uue kooli soulist ning lauljatest nagu Solange, Mahalia ja Jorja Smith. Aneti hingestatud häält ja värskendavat helikeelt saab kuulata juba 12. oktoobril.
Mida annab Jazzkaarel esinemine Teile kui artistile/muusikule?
Anett: Ainuüksi juba Eesti tunnustatuimal džässmuusika festivalil Jazzkaar esinemine on suur au igale artistile. Festival toob kokku džäss- ja rütmimuusika eripalgelised artistid, pakkudes külastajatele väga vaheldusrikast muusikaprogrammi. Mina ise ennast pühendunud džässmuusikuks ei kutsuks, küll aga on mul džässmuusika taust ja see on kindlasti mind artistina palju kujundanud ning suunanud. Väga hea meel on esineda bändiga Jazzkaare programmis oma loominguga, mis on segu uuest soulist ja kust leiab natukene ka popmuusika mõjutusi.
Jazzkaare programm on leitav täismahus nende kodulehel.
Varasemate artist artistist lugudega saate tutvuda siit
Ramuel Tafenau ja Rita Ray
Kristjan Randalu ja Janno Trump