Jäljendamine ehtekunstis
Sel neljapäeval, 1. septembril avatakse HOP galeriis Kätrin Beljaevi ja Marita Lumi ehtenäitus „MIMIKRI”.
Mimikri on kõigi loomade kuju ja värvusega seotud kaitsekohastumus, mis väljendub looma või taime tunnuste sarnanemises teise liigi tunnuste või mõne keskkonnaelemendiga. Tavakeeles tähendab mimikri jäljendamist, järgi tegemist, võltsimist, koopiaid või teisikuid. Selliseid sarnasusi luuakse looduses peamiselt enesekaitseks või meelituseks. Erinevad mustrid ja värvid imiteerivad tahet ja vastupanuvõimet ellu jääda või silma paista. Meelitus- ja varjevärvused on teemad, mida ehtekunstnikud on sellel näitusel ühtse inspiratsiooni ja alglättena kasutanud.
Kätrin Beljaevi looming mängib ideega, kus ehted ja elektroonika on osa inimesest, kandes tema prestiiži rollimängus olulist osa. „Ulmefilmide maailm on ootamatult saanud meie igapäevaks. Elektroonika, milleta me elu ettegi ei kujuta, mõtleb ja otsustab meie eest, masinad teesklevad inimeseks olemist aina rohkem. Inimeste jaoks on masinlikult organiseeritud kord ja struktuur olnud aegade jooksul võluv, kuid tänapäeval näeme ka masinaid inimesi vaatlemas ja jäljendamas,” kirjeldab Kätrin Beljaev oma ehteseeriate ideed.
Marita Lumi loodavad skulpturaalsed kaela- ja käeehted kannavad Fibonacci struktuurile üles ehitatud kaslaste ja eksootiliste krokodillide, kiskjate kehadega sarnaseid vorme. Metalli talletatud elusloodusel tuleb päikselise kuldse naha ja kalliskividest silmadega oma kandjat kaitsta, valgustada oma sära ja kiirgusega. Justkui sfinksid on inimest kaitsvad mütoloogilised jumalused, kes toetuvad naivistliku edevusega oma maisele olemusele.
Mõlemad kunstnikud lõpetasid Eesti kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti magistrikraadiga 2015. aastal. Neid seob pikk ühine õpingute tee ja rändav elustiil urbanistliku keskkonna ja looduse vahel. Pühendunutena ja entusiastlikena on nad alustanud vabakutselise ehtekunstniku karjääri.
Ehteid saab aadressil Hobusepea 2 asuvas HOP galeriis imetleda kuni 20. septembrini