Hetk enne homset

Neljapäeval, 5. septembril kell 17.00 avatakse HOP galeriis Aet Ollisaare ja Madis Liplapi näitus “Hetk enne homset”.

stuudio_

Foto: Erakogu

Kuidas jäädvustada jäädvustamatut? Hetke, tunnet, päikeselaiku seinal, naeratust, taeva peegeldust? Joonistada? Pildistada? Vajutada mällu ja siis hiljem salajastest soppidest üles kaevata, kui õige aeg käes? Näitus „Hetk enne homset“ sündis kahe aasta jooksul kogunenud vestlustest ja vaikimisest, ühiselt ja eraldi veedetud ajast Tartu Aparaaditehase kolmandal korrusel.

“Mõtlesin lähenevale näitusele Aparaaditehase suviselt kuumas ja päikeselises ateljees, ise samal ajal kirglikult kududes tulipunast gobeläänvaipa. Imetlesin aastatega kogutud kangasugasid: mõned neist puidust ja mõned kuldselt helkivast vasest. Puidust sugades on kohalike meistrite käte puudutus, vasksetelt leidub tootjate märgistusi ja viiteid omaaegsetele vabrikutele. Neid käes hoides uitas mõte kudujatele ja kõigile kangastele, mille lõimed soa vahelt on läbi voolanud, piivahesid painutanud ja läikima löönud. Kes olid need kudujad? Millised olid need kangad? Millal need kangad kooti? Olen neid sugasid kolmekümne aasta jooksul kogunud, leidnud, saanud kingituseks, ostnud põnevat kaupa täis olnud vanakraamipoest Remo Tartus 1990ndate alguses. Mõne soa varasemat elu oskan aimata, teiste lood tulevad neid vaadates ja käes hoides iseenesest. Olen neid endaga kaasas kandnud läbi ateljeede ja elupaikade. Hoidnud ja mõelnud,” räägib Aet Ollisaar.

stuudio

 

Madis Liplap: … no ma vaatan siin üle oma laua „stuudiokaaslase poole“  peale ja siis tekib mõtteid, et niidid on sassis, lõngad on sõlmes… Igapäevaselt jooniseid tehes tõmban sirgeid jooni „oma poole peal“, aga nii me vastastikku mõjutame teineteist ja temal on nüüd niidid –  jooned sirgemad …. Igapäevaaskeldamisest on saanud HETK ENNE HOMSET.

Stuudio 100 on loominguline keskkond, mis seob kahte autorit – Aet Ollisaart ja Madis Liplapi. Aet Ollisaar on tekstiilikunstnik, kes lähtub oma loomingus traditsioonilisest kudumistehnikast, kuid on lisanud sellesse mängulisi aspekte: maalilisi lõimepindu ning erinevaid objekte. Viimastel aastatel on autor taas pöördunud gobeläänvaipade kudumise juurde, kuid selle kõrval kasutab oma töödes leidmaterjale ning oluliste lugudega esemeid.

Madis Liplap on sisekujundaja, kes on loonud ka mitmeid näitusekujundusi Tartus, Tallinnas, Pärnus ja kaugemal. Madis Liplapi loomingut iseloomustab mitmekülgsus ja tundlik materjalivalik – autor on tegelenud nii sisustusdisaini objektide kui ka graafiliste visanditega.

Igapäevaselt Kõrgemas Kunstikoolis Pallas töötavatele õppejõududele on stuudio kujunenud kohaks, mis tasakaalustab võidujooksu ajaga. See on koht, mis annab tagasi rahu ja selguse  – hetke enne homset.

Näitus Hop galeriis (Hobusepea 2) jääb avatuks kuni 24. septembrini.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar