„Iga tüdruk võib glamuurne olla – selleks pole vaja teha muud kui paigal seista ja loll välja näha.“ – Hedy Lamarr
Wifi, sinihamba ja GPS-side toimimiseks olulisemate lahenduste leiutajat Hedwig Eva Maria Kiesleriti tuntakse peamiselt kui Hollywoodi legendaarset staari Hedy Lamarri. 1930ndatel peeti Hedyt maailma kauneimaks naiseks. Ta figureeris seltskonnas, säras ajakirjade kaantel ja kinolinal, tema järgi joonistas Disney Lumivalgekese. Esmase kuulsuse tõi talle 1933. aasta seksistseen filmist „Ecstasy“ ja abielu Austria miljonäriga, kelle armukadeduse eest ta viimaks USAsse pages. Seal leidis Lamarr end peagi MGMi staaride reast ja astus üles nii Clark Gable’i kui ka Spencer Tracy’iga mitmetes kassahittides.
Nagu juhtus ka paljude teiste naissoost leiutajatega, ei leidnud temagi oma teedrajavate leiutiste eest eluajal tunnustust. Vastupidi, USA merevägi lükkas tema ja kaasleiutaja George Anthieli „Salajase Side Süsteemi“, mille abil oleks saanud meremiine segajate eest kaitstuna sagedushüplemise abil sihtmärgini juhtida, kalevi alla ja palus tal sõjategevuseks korjandusi teha lihtsalt ilus olles. Patent, mille Lamarr ja Anthiel 1941. aastal enda nimele registreerisid, aegus ega hakanud neile kunagi sisse tooma, kuigi Kuuba raketikriisist alates kasutati tehnoloogiat mereväes ulatuslikult. Patendi väärtuseks arvatakse täna olevat miljardeid dollareid.
Hedy Lamarr suri vaese pettunud erakuna. Intervjuu, kus ta oma elust, karjäärist, kaaslastest, lastest ja pettumustest avameelselt jutustab, inspireeris Alexandra Deani uurima selle silmatorkavalt andeka ja mitmekülgse inimese elulugu läbi teiste silmade. Režissööril õnnestub näidata inimest, ema, leiutajat, näitlejat ja diivat, kuid eelkõige rahutut hinge, kellel ei õnnestunud kunagi olla päriselt tema ise.
Filmi saab näha täna, 20. novembril Kinos Sõprus. Pileti saab osta Piletilevist