Geenius, keda ei mõistetud
Itaalia juurtega juudi kunstnik Amedeo Modigliani oli enda ajast ees – liiga vabameelne, liiga julge, liiga vastuoluline. Tänapäeval aga nimetatakse noorelt surnud boheemlashinge üheks põnevaimaks eelmise sajandi kunstnikuks, kelle äratuntavate pintslitõmmetega valminud aktimaalid on saavutanud ikooni staatuse. Retrospektiivi kunstniku töödest saab 5. veebruarini imetleda Helsingis Ateneumi muuseumis.
35-aastasena Pariisi vaestehaiglas tuberkuloosi surnud Modigliani (1884–1920) aktimaalid võttis üldsus alles hiljem omaks, kuna kunstniku kaasaegsed pidasid neid liiga skandaalseteks.
Oma elu ajal ei olnud Modigliani kunstnikuna eriti menukas. Nagu paljude teiste geeniuste puhul, saabus ka tema populaarsus alles pärast surma. Ligi sada aastat pärast siit ilmast lahkumist küündivad tema teoste hinnad lausa 170 miljoni dollarini.
Helsingis avatud väljapanek on ajaloo suurim Modigliani näitus Põhjamaades. Kokku jõuab publiku ette 83 maali ja skulptuuri, mis annavad võimaluse tutvuda tema mitmekülgsete tööde ning eluga kuulsas vabamõtlejate ja boheemlaste kantsis – Pariisis Montparnasse’i piirkonnas. Peale selle saab väljapanekul vaadata ka kunstniku sõprade Pablo Picasso ja Constantin Brâncusi töid.
Amedeo Modigliani on eriti tuntud oma elegantsete naisteportreede poolest, mis on kaalukalt mõjutanud praegust moe- ja kunstimaailma. Mandlikujulised silmad, skulpturaalsed ninad, pikad kaelad ja käed on ainult mõned märksõnad, mis iseloomustavad tema maalitud muusasid.
Ambitsioonika kunstnikuna tahtis Modigliani luua oma skulptuuride ja maalide abil maailma, uut esteetikat, mis ühendaks eri ajastute ja mandrite kunsti. Kahjuks oli see 20. sajandi algul liiga julge lähenemine. Modigliani elu ajal jõudsid tema tööd ainult korra soolonäitusele, tuues endaga kaasa palju vastuolusid ja viltuseid pilke. Praeguseks on olukord muutunud ja kunstnikule langeb osaks menu, mille ta on igati ära teeninud.
Amedeo Modigliani retrospektiiv on avatud Ateneumis 5. veebruarini. Uuri lisa siit.
Tegu on väljapanekuga, mis väärib kindlasti laevasõitu Helsingisse. Kui juba seal oled, heida pilk peale ka teise suurkuju – Yayoi Kusama – näitusele “In Infinity”, mille kohta saad lugeda siit.