Futu Muhu

Reedel, 14. juulil avatakse EKL Muhu Kunstitalus kunstifestival „Futu Muhu. Sada aastat. 2017“. Festival kuulub EV100 kunstiprogrammi “Sada kunstimaastikku”. Festivali avapäev on pühendatud performance’le ja muusikale; festivali teine päev videopresentatsioonidele ja publikuintervjuudele. Festivali jooksul valminud ja festivalil esitletud teostest toimub ülevaatlik näitus „Cest la Vie“, Pariisis Prantsusmaal 3.–8. oktoobril 2017.

futumuhu

Foto: Tiiu Rebane

Festival on pühendatud ajaloole, täpsemalt 20. ja 21. sajandile, mis Kunstitalu hoonetest märkamatult mööda libisesid. Esitletakse kunstnike hinnanguid aastatel 1901–2017 toimunud sündmustele, isiklikult oluliseks tunnistatud faktidele, üldistele huvipakkuvatele tendentsidele ning rahvusvahelistele arengutele. Video ja performance’i formaadis ülevaateid, väljavõtteid, tõlgendusi, uuslavastusi, ümbersõnastusi, taas esitlusi, ehk erinevaid kunstikeskseid lähenemisi möödunud aastasajale Eestis, Euroopas ja maailmas. Mida kunstnikud muudaksid, millise revolutsiooni korraldaksid? Mis tegelikult toimus 20. ja 21. sajandil, millised visioonid jäid teostamata? Need on küsimused, millele kunstnikud festivali raames vastuseid otsivad.

Osalevad kunstnikud:
Muusika – Jimi Tenor (Soome); Juhan Vihterpal, Woldemare, Meelis Salujärv (Eesti).

Performance – Noolegrupp, Hannah Harkes, Mari Prekup, Meeland Sepp, Tsirkus-Kunst-Teater Põleva Kaelaga Kirjak, Taave Tuutma, Kaarel Kütas (Eesti); Jana Zatvarnicka (Slovakkia), Project Heroina (Eesti/Portugal).

Video – Azsacra Zarathustra, Alexander Morozov (Venemaa); Roope Ahola, Tuomo Kangasmaa (Soome); Karl-Kristjan Nagel, Merle Luhaäär, Leila Lükko, Tiiu Rebane (Eesti).

​Usutavalt on EKL Muhu Kunstitalu üks Nõmmküla vanemaid talukohti ja võimalik et siin juba orduajal Marcus Vstalle talu oli. Kunstitalu asetseb Muhu saare põhjarannikul, tänapäeva mõistes maailma äärel. Siinses vaikses rannakülas asuvas arhailises keskkonnas oleme mõtteliselt tagasi Eesti algupäras. Hoonetele märgitud aastanumbrid kinnitavad aja peatumist talus aastal 1901.

Saabudes Kunstitallu, leiate end ajamasinas milles ees laotub infoväli, kus ei ole teavet ei modernismist ega sotsialismist, kapitalismist ega sõdadest. Sealsel pangapealsel on endiselt isandaks vaikus ning kupjaks loodus. Köler on Peterburis, kohe kohe lahkub alatiseks linna eestlastest kunstnike teine laine ning 20. sajand võtab hoogu üles.

Minge nautige kaasaegset kunsti ja laske end raputada avangardkunstil maalilisel Muhu saarel! 

Festivali publikuinfo ja etteregistreerimine aadressil www.ai-res.org

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar