Fotokunsti piire lükkav näitus

Fotografiska Tallinn tähistab oma kolmandat sünnipäeva ameerika fotograafi Frank Ockenfels 3 suurnäitusega “Endasse vaadates”. Näitus toob vaatajani värvika kunstniku loomingu läbi tema kolmekümne aastase karjääri. Ockenfels otsib sageli seda, mis kaldub kõrvale normist, oodatust või ilmselgest.

© Frank Ockenfels. Courtesy Fahey_Klein Gallery-min

Fotod: Frank Ockenfels

Frank Ockenfels (s 1960) on fotograaf, kunstnik ja režissöör, kes on kõige paremini tuntud oma sürreaalsete portreede poolest. Rohkem kui kolme aastakümne jooksul on ta jäädvustanud maailmakuulsaid näitlejaid, muusikuid ja Hollywoodi tegelasi nagu näiteks Nirvana, David Bowie, David Lynch, Angelina Jolie, George Clooney, Natalie Portman ja paljud teised tuntud nimed.

Näitus on jagatud erinevateks osadeks, kus saame jälgida Frank Ockenfels 3 arengut kunstnikuna läbi kogu tema karjääri. Alates lihtsatest portreedest läbi naiskeha vormide uurimise kuni valiku piltideni tema üheksa aastat kestnud koostööst David Bowie ja teiste muusikutega. Kasutades mitmeid erinevaid tehnikaid – nagu fotograafia, maalimine ja kollaaž – ning eksperimenteerides valguse, optika ja erinevate kaameratüüpidega, püüab Ockenfels alati laiendada piire, mida fotograafia või kunstiteos võib endast kujutada. Tema fotode kohati jõhker töötlemine – kus ta moonutab neid näiteks kääride, tindi ja söega – muudab need üksikute inimeste portreed ka tema enda ja tema sisemaailma peegelduseks.

© Frank Ockenfels, Courtesy Fahey_Klein Gallery-min

 

Maarja Loorents, Fotografiska Tallinna näituste juht ja kaasasutaja: “Frank Ockenfels 3 on kunstnik, kes julgeb eksperimenteerida ja seda meile tihti armastatud ikoonide, tuntud inimestega, mis võib kohati vaatajatele mõjuda ehmatavalt või isegi šokeerivalt. Tema fotosid vaadates ei saagi koheselt aru, kas tegu on maali, joonistuse, kollaaži või millegi muuga – see teebki Franki käekirja nii eristuvaks ja silmapaistvaks – suurepärane näitus tähistamaks Fotografiska Tallinna kolmandat tegutsemisaastat.”

© Frank Ockenfels, _its just a rabbit_ Courtesy Fahey_Klein Gallery-min

 

“Kolm aastat ei tundu väga pikk aeg, aga arvestades, et selle sisse on jäänud nii tormiline alguse poolaasta, kui Fotografiskast sai armastatuim kokkukäimiskoht, kui ka kaks aastat viirusest tingitud hakitud lahtiolemist, siis oleme küpsenud kiiremini, kui oleksime eeldanud. Iga aasta on olnud justkui maraton ja iga sünnipäev väga eriline, arvestades, et Fotografiska toimetab vaid erakapitalil. Täna oleme tiimina tugevamaid kui kunagi varem ning teeme lootusrikkalt plaane, et inspireerida ka edaspidi maailmatasemel foto- ja toidukunstiga.” kommenteeris Fotografiska Tallinn tegevjuht ja kaasasutaja Margit Aasmäe.

Fotografiska Tallinn avati 2019. aasta juunis esimese rahvusvahelise asukohana väljaspool Stockholmi, tänaseks on Fotografiska laienenud New Yorki, 2023. aastal lisanduvad Berliin, Miami, Shanghai. Fotografiska restoran pärjati 2022. aastal Michelini rohelise tähega. Fotografiska sõbrakaardiomanikud saavad priilt sisse kõikidesse Fotografiskatesse.

Frank Ockenfels näitus jääb avatuks 9. oktoobrini.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar