Feministlik festival avalikustas programmi

Märtsi esimesel nädalal saab talvemasendusele puhkust anda, sest juba viiendat korda toimuv feministlik festival Ladyfest täidab nädala õpitubade, filmide, vestluste, etenduse, muusika ja peoga. Selle aasta festivali muudab eriliseks seinast seina ulatuvate õpitubade rohkus ja selle aasta fookus ongi õppimisel.

Ladyfesti üritustel saab osaleda kogu nädala jooksul, vahemikus 3.–7. märtsini. Fest algab kahe sündmusega. 3. märtsil kell 18. avatakse Solarise keskuse Apollos algaja feministi raamaturiiul, mis jääb avatuks nädala lõpuni. Apollos räägib Maarja Kangro oma loomingu ja feminismi seostest. Festivali avamine jätkub kinos Artis naljaka ning otse ja ausalt seksuaalsusest rääkivad filmiga “Appropriate Behaviour” (Desiree Akhavan, USA).

Juba praegu on Hobusepea galeriis avatud näitus “Pussy Envy”, mille raames saab kohtuda ja vestelda kunstnike Sadie Leega Inglismaalt ja Annika von Hausswolffiga Rootsist. Alates 3. märtsist linastuvad festi lõpuni igal õhtul naisrežissööride feministlikud ja queer’id filmid kinos Artis. Kirjandusõhtul baaris TOPS astuvad üles prosaistid Mudlum, Kätlin Kaldmaa, Linda-Mari Väli, Maarja Kangro ja Eeva Park ja räägivad, kuidas nad on oma teostes puudutanud teemat “Naine ja naine”. Kultuuriklubis Kelm esineb Jaanika Tammaru monoetendusega “Tanknaine”.

Ladyfesti kavas on alati tähtsal kohal olnud õpitoad. „Selle aasta festivali teeb eriti eriliseks õpitubade rohkus, sest sellises mahus ja variatiivsuses ei ole neid varem kavas olnud,” kommenteerib festivali üks korraldaja Nele Laos. „Näiteks saab tutvust teha naistemaadlusega või trans-aktivismiga, õppida ise kodutehnikat parandama või vaatlema linnaruumi sooaspektist, uurida naise rolli arvutimängukultuuris või katsetada loojutustamise võtetega identiteediotsingute võtmes.” Õpitubadesse registreerimine on avatud, lisainfot saab Ladyfesti kodulehelt.

Festivali lõpetab 7. märtsil legendaarselt lõbus Ladyfesti lõpupidu. Üles astuvad artistid Eestist: räppar Tiiu, täiesti uus bänd Mystique koosseisus Hannaliisa Uusma, Sigrid Mutso ja Brigitta Davidjantsiga, intellektuaalrokkiv Hello Killu, ja Soomest: P.I.L.T., mis kasutab enda loomingus punki, alternatiivrokki ja töölislaule, ja Eva & The Singers, mille elektroonilised biidid luuakse õmblusmasinate kaasabil.

Festivali publikuks on kutsutud kõik, kes soovivad tulla, sõltumata soost, vanusest või rahvusest. Enamik sündmusi on tasuta, kinno, etendusele ja peole pääseb piletiga.

Ladyfestid on toimunud üle kogu maailma juba üle kümne aasta. Tegemist on naiste loodavale kultuurile ja naiste tegemistele pühendatud festivaliga, millel on ka sotsiaalne värving. Eestis toimub Ladyfest viiendat korda. Ladyfest Tallinn on korraga nii liikumine kui ka sündmus, mille idee on luua keskkond, kus naised ja traditsioonilises soosüsteemis ja rolliootustes kahtlevad inimesed saavad üles astuda ja oma teadmisi-kogemusi-loomingut jagada. Samuti pakub Ladyfest feminismist ja võrdõiguslikkusest huvitatutele nädalaks väljaspool sotsiaalmeediat asuvat kohtumispaika.

KAVA

02.03

18.00–20.00 LFT SOOJENDUS! Ladyfesti teine erisaade Generaadios. “We support lesbian divorce!” ehk queer-feministlik normikriitika. Vestlevad Airi Triisberg, Terje Toomistu ja Brigita Davidjants. Kuula www.generaadio.ee

03.03

18.00 Algaja feministi raamaturiiuli avamine ja kohtumine kirjanik Maarja Kangroga Solarise Apollo raamatupoes

19.00 Festivali avamine kino Artis kohvikus. Festivali avamisele on oodatud kõik ladyfestarid, sõbrad ja Hooandja toetajad!

19.30 Festivali avafilm režissöör Desiree Akhavani “Appropriate Behaviour” (2014) kinos Artis

04.03

17.00 Vestlusring “Pussy Envy” näitusel osalevate kunstnike Sadie Lee (UK) ja Annika von Hausswolffiga (SE) Hobusepea Galeriis

18.30–20.00 Arutelu “Kes on transinimesed? Mis on transfeminism?” OMA keskuses. Juhib transaktivist Marcus

19.30 Film kinos Artis. Vt kava ja hindu www.kino.ee

05.03

19.00 Proosaõhtu “Naine ja naine” baaris TOPS. Osalevad Mudlum, Kätlin Kaldmaa, Linda-Mari Väli, Maarja Kangro ja Eeva Park

19.30–21.00 Maadlusõpituba maadlusklubis Korrus3. Juhendab maadleja Gerlin Järvela

19.30 Film kinos Artis. Vt kava ja hindu www.kino.ee

06.03

18.00–20.00 Õpituba “Mitte/Kuulumised” OMA keskuses. Juhendab kunstnik ja vegafeministlik aktivist Dagmar Kase

19.30 Film kinos Artis. Vt kava ja hindu www.kino.ee

21.00 Jaanika Tammaru monoetendus “Tanknaine” kultuuriklubis Kelm. Pärast etendust väike pidu. PILET: 4€

07.03

13.00–15.00 Kodutehnika parandamise õpituba sotsiaalkeskuses Ülase 12. Juhendab Anna Libahunt

15.00–17.00 Linnasotsioloogia õpituba “Seks ja linn” OMA keskuses. Juhendab Madli Muraste

17.00–19.00 Videomängude loeng-õpituba “Naine – mängija ja mänguasi” OMA keskuses. Juhendab Ave Randviir-Vellamo

19.30 Film kinos Artis. Vt kava ja hindu www.kino.ee

21.00 FESTIVALI LÕPUPIDU kultuuriklubis Kelm

Esinevad Eva & the Singers (FIN); P.I.L.T ehk Pahan Ilman LinnuT (FIN) ; Mystique (EST); Hello Killu (EST); Tiiu (EST); Tamhiis (EST) ja Love Pony (EST). PILET: 5€

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar