Esteetilised riided

Tartmusi projektiruumis on avatud Laivi Suurvälja isikunäitus „Unista edasi / liiga hea”. Laivi on Helsingis Aalto ülikoolis moemagistrit lõpetav noor kunstnik, kelle looming paigutub tänapäevase kunsti ja moedisaini küsitavasse ühisalasse.

Foto: Allan Proosa

Kunstniku tööks on olnud oma ideaalsete kujutelmade projitseerimine rõivastele. Enam kui varem on eksperimentaalsed katsetused tekstiilidega saanud argiselt kantava vormi. Riided, mis on valminud esteetiliste, kehast eraldiseisvate objektidena, omavad kõrgemat väärtust kui ajutise rahulduse pakkumise eesmärgil valminud toodang.

 

„Näib, et olemaks rahul enda ja oma välimusega, vajame pidevalt midagi uut. Lõputule tootmisele ja tarbimisele suunatud äris on läbimüük olulisem kui kvaliteet. Näitus suunab vaatajat enesearmastuse nimel küsima, kaua ta rahulolu kestab ja millist kvaliteeti ta endale lubab,” kommenteerib kunstnik.

 

Laivi isikunäitus lahkab loomingulise tegevuse erinevaid tahke, astudes dialoogi institutsionaalse süsteemi võimega muuta eksponeeritavate objektide väärtust ja tähendust. Targad müüjad tekitavad tootele lisaväärtust õhuga selle ümber, presenteerides rõivaid kui kunstiteoseid muuseumi seinal. Kas tulevikus võikski muuseumid jagada enda pinda butiikide ja poodidega, et üürihindadele ja tarbimiskonkurentsile vastu pidada? Milline on muuseumide ja muuseumipoodide suhe ja millised võiks olla väikelinna muuseumi sammud trendidega kaasas püsimiseks? Need on mõned küsimused, millega Tartmusi projektiruumis avatav näitus kaasa mõtlema kutsub.

Tartu Kunstimuuseum, Raekoja plats 18
K, R–P 11–18
N 11–21
www.tartmus.ee
Näitus jääb avatuks 14. augustini.

Lisa kommentaar