Erootiline laetus

14. septembril kell 18 HOP galeriis (Hobusepea 2) avatakse ehtekunstniku ja disaineri Darja Popolitova isikunäitus “Eros loading”, mille läbivaks teemaks on digitaalne intiimsus. Kasutades eksperimentaalseid tehnoloogiad ja jälgides inimeste käitumist erinevate isiklike seadmetega nagu tahvelarvutid või nutitelefonid lõi kunstnik näituse jaoks kaks ehteseeriat.

darja-popolitova-portrait

Foto: erakogu

“Robotlike vormidega ehteseeria pöörab tähelepanu sellele, kuidas me loome identiteete tehislike objektide kasutamise kaudu. Ka Nartsissos ei armu iseendasse, vaid enesekuvandi peegeldusse. Niisamuti on ka internetikasutaja lummatud enda eneseesitlusest Internetis, mis koosneb piltidest, tekstist ja müriaadist selfiedest”, kommenterib Darja Popolitova. “Kumjalt hübriidne ehteseeria tõstatab küsimusi intiimsusest, mida me loome tehniliste vahenditega — seda, kuidas me neid füüsiliselt tunnetame”, lisab kunstnik.

darja-popolitova-alterself

Hetkel doktorant ja külalisõppejõud Eesti Kunstiakadeemias, Darja lähenemine ehtekunstile kujunes EKAs ning Bratislava Kunsti ja Disaini Akadeemia õpingute ajal. Lisaks täiendas ta oma oskusi tuntud Viini disaineri Florian Ladstätter’i juures ning oli juhendatud Eesti ja rahvusvaheliselt tunnustatud ehtekunstniku Tanel Veenre poolt. “Darja tundlikkus tabada ajastu vaimu ilma sellesse lahustamata on imetabane, olla korraga kõrval ja sees. Noore kunstniku otsingud ehtes tajumaks piiri, kus inimene sulab tehnoloogiasse puudutavad midagi minu jaoks väga olemuslikku, inimese ürgset täiuse ja iluiha. Rääkides subkultuurses oma ajahetke keeles räägib Darja tegelikult ajatusest. Ma usun teda”, räägib Veenre.

Sõrmedega ekraani puudutades, laadib Eros enda kohalolu. See on platooniline armastus, mis hoiab, tunnetab ja peegeldab meid. Vahest nutitelefon ning ehe ei olegi tänapäeval enam niivõrd erinevad?

Näitus jääb avatuks kuni 26. septembrini.

Lisa kommentaar