Vähem kui kuu pärast ootab kõiki muusikaaustajaid nädalajagu põnevaid ja meeli lummavaid kontserte festivali Jazzkaar 2020 raames. Täna tutvume lähemalt kahe kodumaise artistiga, kes teiste hulgas Jazzkaarel üles astuvad ja publikut oma loominguga haaravad. Ramuel Tafenau ja Rita Ray on uuema aja muusikud, kes on lühikese ajaga suutnud endast Eesti muusikamaastikule märkimisväärse jälje jätta. Aga las nad ise tutvustavad meile üksteise loomingulist teekonda.
RAMUEL RITAST
Nende tutvus ja koostöö sai alguse koos Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppides. Ühised kooliprojektid, vahetusprojekt Götenburgi muusikaakadeemias ning vahe- ja sisseastumiseksamid Otsa koolis ning EMTA-s lõid tugeva pinna toredaks sõpruseks. Ramueli sõnul suhtlevadki nad omavahel aktiivsemalt pigem muusikaväliselt. Seda illustreerivad kõige ilmekamalt ehk pannkoogihommikud koos toreda seltskonnaga ja nende emade tehtud maailma parimate moosidega.
Kuidas kirjeldate Rita loomingut? Mida väärtustate, mis teeb tema loomingu eriliseks?
Tema loomingust rääkides tulevad esimese asjana pähe suitsune, jõuline ja hingestatud vanakoolilik helimaailm. Raamides, ent vabalt voolav. Lihtne, ent tehniline. Meeldib, et Kristi Raias on endale võtnud esinejanime Rita Ray – juba see nimi peegeldab mingisugust seletamatut jõudu. Tema loomingu teeb eriliseks eelkõige muusikastiil soul, mida mujal Eestis eriti ei kohta. Olles käinud mitmel tema kontserdil ning kuulanud sadu kordi tema debüütalbumit „Old Love Will Rust”, on tajutav noore laulja, tema loomingu ja ka kogu bändi küpsus. Viimsete detailideni lihvitud omaloominguline materjal nii albumil kui ka kontsertidel, lisaks muidugi Rita Ray enda tugev ja enesekindel artistlikkus on just need faktorid, mis teevad selle koosluse täiuslikuks ning seavad lati päris kõrgele nii mõnegi Eesti noore lauljanna ees.
Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna just nüüd oktoobris?
Olen käinud vähemalt neljal kontserdil ja ma ei ole väsinud ei Rita Rayst ega ka tema bändist. Tundub, et seda lihtsalt ei saa mitte kunagi juhtuda. Iga kord on olnud omamoodi erinev ja väga ilus emotsionaalne teekond. Jazzkaarel tasuks Rita Rayd kuulama minna näiteks just sellepärast, et näha supermuusikud ja seda, kuidas üks hea souli bänd toimib. Trummari Ott Adamsoni kaljukindel ja väga maitsekas groove, klahvpillimängija Artis Boriss ulmeliselt särtsakad soolod, Kristen Kütneri eepiline kitarrikäsitlus ja nii edasi. Ja muidugi Rita Ray ise… Tema nimi programmis teiste bändide keskel vägagi õigustatud. Soovituslikult kohustuslik!
Rita Ray esineb Telliskivi loomelinnaku sünnipäeval 11. oktoobril. Teda peetakse esimeseks tõeliseks sinisilmseks souli viljelejaks Eestist. Põlvas 10 aastat koorilauluga tegelenud, pealinna elus karastunud ja džässiõpingutes tugisambaid kindlustanud vokalist, klahvimängija ja helilooja avaldas 2019. a oma debüütplaadi. Vinüülil, digis ja nüüdseks ka CD-l ilmunud „Old Love Will Rust” on kaheksalooline rännak souli ja klassikalise R&B radadel, aga paneb ka puusa õõtsuma ühe särava 70. aastatele truu diskomaiusega. Vaiko Eplik öelnud, et tegu on parima kodumaise souliplaadiga läbi aegade. Kontsert Rita Ray kaheksaliikmelise bändiga toob lavale parima souli, klassikalise R&B ja disko omaloomingu.
Mida annab teile kui artistile Jazzkaarel esinemine?
Rita: Mulle on tänavune Jazzkaare kontsert esimene n-ö päris esinemine Jazzkaarel. Olen sellest festivalist osa võtnud alates aastast 2016, kui Otsa koolis õppima hakkasin ja linnaruumiprojektides agaralt kontserdipileteid välja teenima asusin. Selles mõttes on see väga tänuväärne viis tasuda noortele muusikutele esinemise eest. Kuna enamasti nuudleid söövale tudengile on paljud kontserdipiletid üle jõu käivad, kuid kogu festival niivõrd inspireeriv ja motiveeriv, on linnaruumiprojekt nii armas ja ka huvitav koht, kus end proovile panna. Loodan, et Jazzkaare toimkond mõistab ise ka selle tähtsust ja noorte muusikute tänu.
Kahtlemata on peagi algav sügisene Jazzkaar veidi hirmuäratav just seetõttu, et ma näen ise, kui palju on asjad aastaga edasi arenenud. Aastal 2019 esitasin Jazzkaare tasuta kontsertide päeva raames oma loomingut Palo Alto Klubis, aga sel aastal annan kontserdi juba Vabal Laval – kohas, kus esinemisest olen väga pikka aega unistanud. Igatahes olen ma väga põnevil ja ootusärevil nii enda kontserdi kui ka väljakuulutatud artistide tõttu.
RITA RAMUELIST
Muusikakoolis õppides jäi Ramuel Ritale silma eelkõige kui suurepärane, tehniliselt võimekas ja andekas trummar. Hiljem avastas ta, et peale selle on noormees ka väga põnev ja talendikas helilooja. Kahel muusikul on olnud mitmeid võimalusi koos musitseerida ning Rita sõnul on Ramuel suutnud teda iga kord uue nurga alt üllatada.
Kuidas kirjeldate Ramueli loomingut? Mida väärtustate, mis teeb selle eriliseks?
Tema muusikat iseloomustab minu arvates põhjamaine kargus, kuid ka julgus katsetada ja õnnestuda. Tema loomingut kuulates tundub mulle, et ta on mõelnud kõige peale. Kuigi plaadil „Gather Around” olev muusika on suuresti improvisatsiooniline, on hea kuulda, kui läbimõeldud ja heas mõttes produtseeritud see on. Ma olen igatahes väga elevil, sest see debüütalbum on suurepärane algus paljutõotavale karjäärile mitte ainult trummarina, vaid ka heliloojana.
Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna (just nüüd oktoobris)?
Et üllatuda, kui palju noori ja andekaid muusikuid Eestis on. Kuna mul endal on olnud võimalus kuulda Ramueli loomingut nii plaadilt kui ka live-formaadis, pean tõdema, et nii plaat kui ka kontsert on imelised.
Ramuel Tafenau on noorema generatsiooni säravamaid eesti trummareid, kes on koostööd teinud paljude kodumaiste pop- ja džässmuusikutega. Muusik astub Jazzkaare lavale 11. oktoobril, esitades lugusid möödunud aasta detsembris ilmunud debüütalbumilt „Gather Around” ning sekka ka palu, mis seekord plaadile ei jõudnud.
Mida annab teile kui artistile Jazzkaarel esinemine?
Ramuel: Minule kui üsna värskele bändiliidrile annab Jazzkaar võimaluse astuda üles omanimelise bändi ja debüütalbumi materjaliga väga professionaalses ja koduses keskkonnas. Väga vähe on selliseid festivale ja/või ürituste korraldajaid, kes väärtustavad ka noorte muusikute tegemisi. Jazzkaare programmis olemine tõstab natukene ka minu muusikalist enesekindlust. Juba mõte, et sellel, mida ma teen, on potentsiaali minna korda ka muusikateadlikule publikule, on väga inspireeriv ning motiveerib end kokku võtma ja andma endast 110%.
Rohkem infot programmi ja esinejate kohta on olemas Jazzkaare kodulehel.
Soovitame lugeda ka meie eelmist artiklit, kus artistid üksteise loomingut kirjeldavad ning ka Anett ja Siim Aimla Funk Band.