Elamusi otsides

Muusika on inimesi alati kokku toonud ja teeb seda ka sellel jõuluajal. Juba oma 25. sünnipäeva tähistav festival Jõulujazz 2020 loob mõnusaid koosolemishetki mitmekesise muusikaprogrammiga. Teiste hulgas astuvad publiku ette oma kavaga järjekindlalt meeldejäävaid elamusi pakkuv vokaalansambel Estonian Voices ja mitmekülgne muusik Susanna Aleksandra. Seekordses artist artistist seerias räägivadki üksteise loomingust Maria Väli (Estonian Voices) ja Susanna.

SUSANNA ALEKSANDA ESTONIAN VOICESIST

Kas ja milliseid kokkupuuteid on teil kooslusega Estonian Voices tööalaselt olnud? Kas näete võimalusi põnevateks koostööprojektideks?

Minule sai Estonian Voices lähemalt tuttavaks nende videote ja suurepäraste seadete kaudu. Meil ei ole veel olnud võimalust koos esineda, küll aga oleme mõlemad esinenud samadel üritustel, näiteks Eesti Jazzliidu 15. sünnipäeva galakontserdil. Olen Estonian Voicesi suur fänn ning minu jaoks tähendaks nendega koostöö põnevat väljakutset ja suurt rõõmu nii laulja kui heliloojana. Eks näis, mida tulevik toob!

Kuidas kirjeldaksite nende loomingut? Mida väärtustate, mis teeb selle koosluse loomingu/muusikalise olemise ja lähenemise eriliseks?

Estonian Voices on läbi ja lõhki professionaalne. See professionaalsus ja töö maht, mida on tehtud, kumab läbi igast noodist: alates seadetest kuni selleni, kuidas nad kokku kõlavad, intoneerivad ja sõnu hääldavad. Nende muusikas peitub ilu, heakõlalised meloodiad ja harmooniaid, samuti julgus katsetada ja riske võtta.

Miks tasub EV heliloomingut kuulama minna just nüüd Jõulujazzil?

Ajal, mil üritused järjest ära jäävad, elu on paljude jaoks ebakindel ja ebamugav, tasub ikka muusikast lohutust ja tuge otsida. Soovitan minna kuulama Estonian Voicesi kontserti ja lasta muusikal end kaasa viia. Estonian Voices ei väsi üllatamast ning ootan juba põnevusega, mida uut nad on selleks korraks varunud.

Estonian Voices Jake_Farra_0046_voices

Estonian Voices. Foto: Jake Farra

Eesti armastatuim vokaalansambel Estonian Voices saab kümneaastaseks! Ansambel sündis Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 ja Jazzkaare ühise ettevõtmisena. Nende kümnenda sünnipäeva kontserdil esitletakse täiesti uut kava, publiku rõõmuks kuuleb ka vanu hitte. Nagu juubelile kohane, plaanib Estonian Voices kutsuda ka sünnipäevakülalisi. Oodata on Estonian Voicesi väga erilist sünnipäevapidu, millesarnast mujal ei koge! Kontserdid toimuvad 7. detsembril Vanemuise kontserdimajas ja 13. detsembril Noblessneri valukojas.

Mida annab Jõulujazzil esinemine kooslusele Estonian Voices?

MARIA VÄLI: Estonian Voices tähistab sel aastal oma suurt juubelit, mis kulmineerub Jõulujazzi kontsertidega Tartus ja Tallinnas. Ülimalt hea meel on, et ansambliga liituvad laval ka meie väga head sõbrad Curly Strings ja Arno Tamm. Estonian Voices tegutseb selle nimel, et detsembris jagada oma kuulajatega täiesti uut muusikat. Seega suur hulk põnevust ootab ees nii meid ennast kui ka Jõulujazzi publikut.

vali

Maria Väli. Foto: Jake Farra

Mida soovitaksite lugejatel veel enne selle aasta lõppu ära teha/kogeda?

Võibolla on kellelgi mõni soovitud/tähtis telefonikõne jäänud tegemata, näiteks vanavanematele või kaugel elavatele sõpradele. Need tasub enne uut aastat kindlasti ära teha. Eriti praeguses olukorras, kus ei saa alati üksteist näha, on armsate inimestega suhtlemine kasvõi telefoni teel äärmiselt oluline, seega ei tasu neid kõnesid lükata uude aastasse. Muidugi ootame kõiki oma kontsertidele ja ikka maskidega. Ja hoiame üksteist.

MARIA VÄLI SUSANNAST

Kas ja milliseid kokkupuuteid on teil Susannaga tööalaselt olnud? Kas näete võimalusi põnevateks koostööprojektideks?

Koos üles astunud me veel ei ole, kuigi lauljate ja muusikutena teame üksteist juba ammusest ajast. Lauljad koos ühele lavale väga tihti ei satugi, kui just pole tegemist vokaalansambliga või mõne eriprojektiga. Siiski ei tea me ette, mida tulevik toob. Põnevast koostöödst me ära ei ütle.

susanna

Susanna Aleksandra. Foto: Kateriine Krigul

Kuidas kirjeldaksite tema loomingut? Mida väärtustate, mis teeb tema loomingu/muusikalise olemise ja lähenemise eriliseks?

Susanna oskab kvaliteetset muusikat kirjutada. Tema laulud on alati väga cool’i ja meeldejääva meloodiaga ning lugusid jutustavad. Ta ühendab oma muusikas mängleva kergusega erinevaid stiile svingist latin’ini. Susanna valdab märkimisväärselt hästi mitut keelt, see teeb tema tekstid väga nauditavaks. Tema intelligentsus peegeldub ka tema muusikas.

Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna just nüüd Jõulujazzil?

Susanna on äärmiselt särav naine ning teist nii mõnusa ja suitsuse tämbriga lauljatari Eesti džässimaastikul eriti tihti ei kohta. Kindel on see, et kõik tema kontserdi külastajad saavad meeleoluka ja meeldiva elamuse osaliseks.

Susanna Aleksandra_Indrek Kasesalu

Susanna Aleksandra. Foto: Indrek Kasesalu

Mitmekülgne lauljatar Susanna Aleksandra toob 5. detsembril Kumu auditooriumis kuulajateni Ameerika legendaarse džässitähe Nancy Wilsoni aegumatud laulud. Wilsoni interpretatsioonikunstis võluvad Susannat fraseerimise ilu, energia ja oskus vormida laulust kunstiteos. Džässiklassika stiilse interpreteerimise kõrval loob lauljatar ise lugusid kirjutades nii sõnad kui muusika. Temalt on ilmunud kaks albumit: „Miracles” (2015) ning Susanna

Aleksandra & Joonas Haavisto „Souls of the Night” (Blue Gleam, Jaapan, 2020). Peagi näeb ilmavalgust ka tema kolmas album „The Siren”, millele saab hoogu anda Hooandjas.

Mida annab Jõulujazzil esinemine Teile kui artistile/muusikule?

SUSANNA: Jõulujazzil esinemine annab mulle võimaluse teha seda, mida ma maailmas kõige rohkem armastan. Minu jaoks ei ole tähtis ainult võimalus esineda, vaid ka võimalus jagada lugusid ja sünergiat nii muusikute kui publikuga. Sel korral teen kummarduse ühele oma eeskujule, legendaarsele lauljatarile Nancy Wilsonile. Kontserdiks valmistumine on andnud mulle kui lauljale võimaluse sukelduda sügavamale selle naise maailma, õppida rohkem tema fraseerimise, tooni ning ka tunnetuse kohta.

Mida soovitaksite lugejatel veel enne selle aasta lõppu ära teha/kogeda?

Külastage Jõulujazzi, jõulukontserte ja teatrietendusi, kuid palun tehke seda turvaliselt maski kandes ja turvavahesid hoides. Kinkige jõuluks kontserdipileteid, elamusi, plaate ja vinüüle. Kes tahab kodus püsida, soovitan vaadata kontserte Philly Joe’s TV vahendusel. Tänu sellele olen saanud Helsingis elades mitmetele Tallinnas toimuvatele kontsertidele kaasa elada.

Jõulujazzi programm täies mahus on nähtav nende kodulehel.

Lõpetuseks tooksime välja Jõulujazz festivali kunstilise juhi ja direktori Anne Ermi mõtted muusika võlujõust ja üksteise hoidmisest:

See, et praegusel keerulisel ajal saame pühade-eelsesse aega tuua häid emotsioone eriliste kontsertidega, on imetlusväärne. Muusika teeb hingele head ning püüdleb pimedusest valguse poole. Ootame juubelifestivali kontserte väga ning palume kuulajatel hoida ennast ja kaasinimesi, pidades kinni vabariigi valitsuse ja terviseameti kehtestatud reeglitest.

Lisa kommentaar