Eesti osaleb juba kolmandat korda Londoni moenädala raames toimuval näitusel

Eesti Disainikeskus ja Eesti Saatkond Londonis avavad 13. veebruaril Londoni moenädala raames väljapaneku Fashion Now: Estonia, kus oma moe-ja aksessuaarikollektsioone esitlevad Marit Ilison, Kärt Põldmann, Jonurm ja Sille Sikmann.

Marit Ilisoni nõukogude aegsetest villastest tekkidest mantlid mõtestavad kaamoslikku unenälga pakkudes oma eriskummalise esteetikaga korraga nii nostalgilisi kui eksootilisi noote. Jonurme stiil on kaasaegselt väljapeetud ja dekonstruktiivne – mattide mustade kangaste kihtidest moodustavad terved maastikud inimkehal. Kärt Põldmanni kingadisain lennutab tänasesse aristokraatlikku kuldaegade sära ja teeb igast kandjast kuningapoja (või -tütre). Sille Sikmann on tuntust kogunud lahedate meeste jalanõudega, milles dändilik edevus on saanud igapäevaselt cooli ja maskuliinse puudutuse.

Eesti moedisaini vastu on Londoni poolt huvi väga suur ning ootused seoses eelmise aasta ülekaaluka võiduga kõrged. Eelmise aasta lõpus külastas Eestit ka moeguru Anna Orsini Briti Moenõukogust, kes kohtus siin kõikide väljapanekul osalevate disaineritega, tutvus nende uute kollektsioonidega ning andis nõu. Eesti moedisaini hetkeseisu kohta jagus üle 25 aastase moeäri kogemusega naisel kuhjaga kiidusõnu. “Eesti disaineritel on ainulaadne oskus materjalidega ümber käia ning siduda vanu käsitöölikke tehnikaid kaasaegse lähenemisega,” kommenteeris Orsini. “Väga tahaksin disainereid ka kiita oma kollektsiooni eksponeerimise ja just fotode kõrge taseme poolest,” lisas ta.

Koos nelja noore disaineriga on Somerset House’i vahetus läheduses paiknevas galeriis eksponeeritud ka osa Tanel Veenre kureeritud Eesti moedisaini näitusest KAAMOS. Näitusele on kuraator valinud parimad näited 20 eesti moedisaineri loomingust. Tegu on unikaalsete ja spetsiaalselt KAAMOS näituse tarvis sündinud komplektidega, kus saavad nähtavaks tundlikult kalibreeritud pooltoonid ja muinasjutulised mõttemängud. Väljapanekus on palju sügavat musta, kuid sekka ka taaskasutatud langevarje ja veripunaseid klaashelmeid.

KAAMOS näitusel osalevad: Karolin Kuusik, Vera Lustina & Dmitri Knut, Marta Moorats, Britt Samoson, Riina Põldroos, Liisi Eesmaa, Ketlin Bachmann, Aldo Järvsoo, Laivi, Vilve Unt, Kai Saar, Anu Lensment, Triinu Pungits, Joanna Kivihall, Xenia Joost, Liina-Mai Püüa, Kristel Kuslapuu, Tiina Talumees, Lilli Jahilo ja Eve Hanson (Ivo Nikkolole).

Eesti disainereid koondav näitus toimub Briti Moenõukogu ja Briti Nõukogu ühisprojekti International Fashion Showcase raames. Väljapaistvaid disainereid esitlevaid riike valiti sel aastal projekti osalema 30.

Eesti näitus Fashion Now: Estonia on aadressil 180 THE STRAND, WC2R, LONDON avatud 13.-23. veebruaril tööpäevadel 11-18, laupäev-pühapäev 12-17.

Ürituste ajakava:

Neljapäev, 13. veebruar näituse avamine Reede, 14. veebruar filmiõhtu “Mood ja külm sõda” koos Eha Komissaroviga Laupäev, 16. veebruar kokteilipidu koostöös ajakirjaga Notion

 

Projekti toetavad: Eesti Saatkond Londonis, EAS Regionaalarengu Fond, Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, British Council, British Fashion Council.

Näituse kuraator: Tanel Veenre
Näituse disain: Hannes Praks
Graafiline disain: Stella Skulatšjova, Kerli Virk
Korraldajad: Eesti Disainikeskus, Eesti Saatkond Londonis

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar