Eesti disaini pop-up “Disaini Avenüü”

Sel nädalavahetusel, neljapäevast pühapäevani (03. – 06. septembril), võib põigata sisse ühte põnevasse pop-up poodi Tartu Kaubamaja esimese korruse fuajees “Disainiavenüü”, kus üheskoos astuvad üles kuus kodumaist disainifirmat –  tekstiiliettevõte Öökülm, nahast käe-, raha- ja vöötaskuid valmistav Andron, streetwear rõivabränd Higher Self, kudumibränd SOA ning ehtebrändid Pippin Studio ja Olevus Art.

ookylm

Foto: Virge Viertek

Kõiki neid kuute tegijat seob ühesugune arusaam heast ning kaasaegsest disainist – piisavalt minimalistlik ja keskkonnasõbralik, põhjamaiselt karge, kuid omal kombel unikaalne ja julge, ehk teisisõnu, mõeldud inimesele, kes on hindab kvaliteeti ja omanäolisust.

Eriti artaktiivseks teeb aga väljapaneku, et lisaks heal tasemel Eesti uuema disaini nägemisele, katsumisele ja kaasaostmisele on võimalik hüpikpoes kohtuda ka nende brändide taga olevate loojatega, kes soovi korral seletavad lahti oma disainifilosoofia tagamaid, tööprotsesse, annavad parimat nõu esemete kokkusobitamiseks ning, miks ka mitte, huvilistele pakkuma midagi erakordselt unikaalset, ainult konkreetse persooni jaoks valmistatut.

Kes mõnest neist brändist esimest korda kuuleb, siis Öökülm on tekstiilimärk, mis disainib, toodab ja müüb kvaliteetsest linasest kangast valmistatud kodutekstiile. Värvivalik on Öökülmal lihtne ning inspireeritud Eestimaa loodusest. Samuti ei leia brändi tootedisainist midagi üleliigset, minimalistlikud kodutekstiilid ei ole mõeldud olema omaette kunstiteosed, vaid rahulik taust koju – olles praktilised, vastupidavad, loodussäästlikud, kerged hooldada ja ilusad oma lihtsuses. „Et elu on niigi kirju ja askeldusterohke, peab kodu olema koht, kus saab rahulikult olla ja puhata,” kirjeldab Öökülma filosoofiat märgi tootedisaini ja visuaalse identiteedi eest vastutav tekstiilidisainer Viive Küttner. Viive lisab, et Öökülm paneb rõhku värvi ja kanga tekstuurile, et igaüks saaks endale ise harmoonilise voodipesukomplekti kokku panna, näiteks erinevatest hallidest toonidest, lisades hulka malbet roosat, tumesinist või valget. Lisaks seninähtule on “Disaini Avenüül” Öökülmal ka kaasas täiesti uus kollektsioon, mida esmakordselt presenteeritakse avalikkusele – uued universaalsed põlled ning unisex hommikumantlid.

ookulm

Öökülma unisex hommikumantel. Foto: Virge Viertek

Androni kaubamärgi taga on nahadisainer Tiina Andron, kelle loomingut iseloomustavd pilkupüüdvad, mängulised geomeetriavormid ja julged värvilahendused. Tema suurim inspiratsioon on nahk kui materjal ise, aga ka kaasaegne arhitektuur ning retrohõngulised disainiobjektid. “Disaini Avenüül” on Andronil kaasas uued seljakotid, raha- ja vöötaskud.

pippin

Andron kott. Foto: Signe Milkov

Mõneti unisex streetwear brändi Higher Self taga on noored moedisainerid Robin Vaks ja Sabina Nova, kes oma kollektsioonide disainiprotsessi käigus soovivad rõhutada  erinevaid disainielemente, materjale ja lõikeid, mis toovad esile brändi unikaalsuse ja sõnumi. Higher Self riideid on kandnud näiteks väga populaarne muusika-duo Volac, Subshock & Evangelos ning Eestist Wateva, Pur Mudd ja  Suur Papa.

Kudumibrändi SOA (Story of Afterlife) inspireerib võimalus koostöös Uuskasutuskeskusega anda uus elu seisma jäänud kudumitele, et luua uusi ja unikaalseid Story of Afterlife kampsuneid, mis ühendavad endas keskkonnasõbralikkuse, unikaalsuse, põnevad värvid ja mustrid ning minimalistlikud lõiked.

d-avenyy

Kudumibränd SOA. Foto: Liisi Viiding

Pippin Stuudio ehted on kerged ja mugavad ning erinevaid suurusi, vorme või värvivalikut on lihtne sobitada erinevate stiilide ja riietusega. Selleks, et päev algaks hästi või õhtu kulgeks eriliselt, pole palju vaja – iisab vaid ühest ehtepaarist. Kasutatud materjalideks on põhiliselt eestimaine kasevineer, kinnituseks prooviga 925 hõbe.

andron

Pippin Stuudio ehted. Foto: Liina Laurikainen

Olevus Art ehete inspiratsiooniallikaks on joonistustest tekkinud loomolevused, kes on toredad igapäevased kaaslased ehete näol. Värskesse rippuvate kõrvarõngastega kollektsiooni kuuluvad  ka maagilised siluetiloomad. Disaini avenüü tootevalikus on Olevus Artil  ka joonistustega postkaardid, kleebised ning prindid.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar