Autoriehete anatoomia

Sel reedel, 21. veebruaril kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumis näitus „Autoriehte anatoomia. Eesti ehtekunst 1953–2019“.

Autoriehte anatoomia

Foto: Kristiin Elmat

Ehtekunst on üks laiahaardelisem, mõõtmetelt küll väike, kuid inimesele intiimselt lähedal asuv tarbekunstivaldkond. Näitusel tõstetakse autoriehe esile kui kunstniku isikupärase eneseväljenduse vahend, mis väärtustab inimest kõige erinevamatel viisidel, pakkudes talle jätkuvalt uusi visioone ja konteksti. Tegu on loominguga, mis tugineb eksperimentaalsusele nii oma ideedes, materjalides kui ka oskustes. Autoriehtele on omane edastada oma ajale olemuslikku, kuid ka ajale vastu pidada.

Ehtevalik 1950. aastatest tänaseni annab võimaluse vaadata ehet kui iseseisvat teost ning tunnetada, avastada, lahti mõtestada või laiendada ise selle tähendusvälju.

Rõhuasetus  valdkonna mitmetahulisusel ja ajas muutumisel tingib ekspositsiooni kronoloogilise ülesehituse, näidates nii klassikaliste kullassepaoskuste filigraansust ja ehtekivide võlu, hästi kujundatud vormi ekspressiivsust ja dekoratiivsust kui ka piiranguteta ideede ringi oma vabameelses ja tähenduslikus materjalikasutuses. Ehete kõrval saab ülevaate ka erialasest kontekstist avatud on hariduslikke ja ajastuomaste väljundite taustu, selgitatakse eriala põhimõisteid ja materjale – paljut, mis on Eesti ehet aja jooksul kujundanud.

Eve Margus-Villemas_Rinnanõel_Fillius Ficta

Fotol Eve Margus-Villemas rinnanõel

Eksponeeritud on üle 300 teose 86 autorilt. Valik põhineb peamiselt Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ehtekogul. Lisaks on näitusele kaasatud teoseid ka Tartu Kunstimuuseumist ja autoritelt.

Ketli Tiitsar on kunstnik ja kuraator, kes töötab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis. Ta on lõpetanud EKA ehtekunstnikuna ning tegeleb selles valdkonnas aktiivselt 1996. aastast nii autori kui ka näituste koostajana.

Näitus toimub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ning Tartu Kunstimuuseumi koostöös.

Näitus on avatud muuseumi teisel korrusel kuni 24. maini.

Kunstnikud: Linda al-Assi, Katrin Amos, Jüri Arrak, Tiiu Aru, Igor Balašov, Kätrin Beljaev, Liidia Elken, Sofia Hallik, Nils Hint, Piret Hirv, Leida Ilo, Anu Ivask, Pilleriin Jürisoo, Rainer Kaasik-Aaslav, Aino Kapsta, Merle Kasonen, Annika Kedelauk, Marje Kerem, Kristiina Kibe, Edda Kingu, Keiu Koppel, Triin Kukk, Leili Kuldkepp, Ede Kurrel, Ülle Kõuts, Mari Käbin, Tiina Käesel, Ive-Maria Köögard, Kadi Kübarsepp, Julia Maria Künnap, Õie Kütt, Urve Küttner, Kristiina Laurits, Krista Lehari, Liina Lelov & Valdek Laur, Claudia Lepik, Epp Linnaks, Lilian Linnaks, Eve Lokk, Marita Lumi, Urmas Lüüs, Tõnis Malkov, Eilve Manglus, Eve Margus-Villems, Rein Mets, Maire Morgen-Hääl, Kadri Mälk, Maarja Niinemägi, Hans-Otto Ojaste, Anu Paal, Kristi Paap, Jaanika Pajuste, Helge Pihelga, Villu Plink, Darja Popolitova, Jaan Pärn, Mari Pärtelpoeg, Haivi Raadik, Kaire Rannik, Ane Raunam, Salme Raunam, Mari Relo-Šaulys, Edith Riidas, Tõnu Riit, Mari Rääk, Anna-Maria Saar, Laine Sinivee, Ilme Soonsein, Vaida Suits, Kärt Summatavet, Adolfas Šaulys, Anneli Tammik, Heljo Tassa, Emilda Trepp, Kertu Tuberg, Lia Tüür, Juta Vahtramäe, Maria Valdma, Ene Valter, Hanna-Maria Vanaküla, Tanel Veenre, Kertu Vellerind, Tea Vellerind, Raili Vinn, Ülle Voosalu.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar