Appi, kiilakas naine!
Juusteta naine tõmbab möödujate küsivaid pilke. Kiilaspäisusega kaasnevat omal nahal proovinud fotokunstnik Annika Haas on pildistamise kõrval tegelenud ka uurimistööga, paludes oma portreteeritutel selgitada, miks nad sellised on ning jutustada üks positiivne ja üks negatiivne lugu seoses oma kiilaspäisusega. Intervjuud modellidega on eksponeeritud näitusel kõrvuti fotodega.
Juustele (või ka nende puudumisele) on inimkonna ajaloos omistatud erilisi tähendusi. Piibli Simsoni üleloomuliku väe saladus oli tema juustes, pärast juuste mahalõikamist kadus ka jõud. Enamus rahvaid on uskunud juustes peituvat väe ja elujõu allikat, mida on kardetud kaotada. Ajaloost teame, et pea aeti paljaks vangidel ja sõduritel, see tähistas individuaalsuse tasalülitamist, isiksuse allsurumist võimu kontrolli alla. Naiste (pikki) juukseid on aga üldlevinult peetud veetluse oluliseks atribuudiks.
Annika Haasi kiilakate naiste lood ei kinnita üldlevinud arusaamu. Kuigi mitmel modellil on juusteta üsna poisilik välimus, ei esinda nad sõdurpoiste allasurutust, vaid vastupidi, see on nende protest ühtlustamise ja soostereotüüpide vastu, oma individuaalsuse julge manifesteerimine. Huvitaval kombel avab juusteta nägu kõigest kõrvalisest puhastatud vaate ka inimese hinge. Kiilakate modellide lood (kui haiguse tõttu juusteta jäänud ja vastsündinu välja arvata) tõestavad üleolekut uskumustest ja sõltumatust tavanormidest, õigust ise otsutada oma välimuse üle. Või nagu resümeerib fotokunstnik “Sest miks ei või inimene olla nii, nagu ta on. Need on ju ainult juuksed”.
Näitus avatakse täna, 9. märtsil kell 18.00, mis asub Telliskivi Loomelinnaku väljaku pop-up galeriis (B-maja) ning jääb avatuks 31. märtsini.