Alfred Rõude. Missiooniga kollektsionäär

Sündmused

1. veebruaril kell 15.00 peab Mikkeli muuseumis näitusel „Alfred Rõude. Missiooniga kollektsionäär“ loengu kuraator ja kunstiloolane Anu Allikvee.

alfred
Alfred Rõude oma kodus Tallinnas. 1957. Foto: Eesti Kunstimuuseumi arhiiv

Loengul tutvustatakse Alfred Rõude kogu kujunemist, tema valikuprintsiipe ja teoste omandamisega seotud põnevaid lugusid. Vaadeldakse ka tema lemmikkunstnikke, keda Rõude ise on tabavalt iseloomustanud.

20. sajandi esimese poole eesti ühe suurima  kunstikoguja Alfred Rõude (1896–1968) elu missiooniks oli koguda Eesti kaasaegse ja väiksemas mahus ka varasema kunsti paremaid töid. Alfred Rõudet võib nimetada ka kunstiteoste päästjaks, sest ta otsis ja leidis neid autorite kunagistest elukohtadest. Vaid tänu sellele on praeguseni alles mitmed Eduard Wiiralti ja Konrad Mägi varased meistriteosed ning näited 20. sajandi algul noorelt surnud kunstnike loomingust.

Näitus keskendub Rõude kunstikogule. Kunstikogumist alustas Rõude 1926. aastal Tartus, jätkates seda hiljem Tallinnas. Tema lemmikkunstnik oli Eduard Wiiralt, kellelt ta kogus kõike – tähtteostest juhujoonistusteni tikutopsidel. Väga hindas ta ka oma sõbra Andrus Johani loomingut, samuti Konrad Mägi, Kristjan ja Paul Raua, Aleksander Vardi, Ado Vabbe, Paul Burmani, Jaan Grünbergi, Oskar Hoffmanni ja Jaan Koorti töid. Omaette teemana tõusevad Rõude kollektsioonis esile 20. sajandi alguse rahvusromantiline suund, sõjajärgne graafika ja eksliibrised. Lisaks talletas ta kunstnike kirju ja vanu fotosid ning nende kõrval ka raamatuid, millest vanimad pärinevad 16. sajandist.

Üritusel osalemine muuseumipiletiga. Näitus on avatud 1. märtsini.